مشاهده آنلاین غرفه بلورآزما نمایشگاه ایران ساخت
ورود به نمایشگاه
logo bloorazma
B Fluoride® Reagent 1

محلول ریجنت فلوراید (SPADNS)

دانلود کاتالوگ ریجنت
امتیاز شما به ریجنت:

0 / 5. تعداد رای: 0

اشتراک گذاری ریجنت:

نام: ریجنت فلوراید

نام تجاری: B-Flouride ®, Reagent, SPADNS Method

پارامتر مورد آنالیز: یون فلوراید (F-)

محدوده آنالیز: 2.0-0.02 ppm

نام روش: SPADNS Method

تعداد تست: 100

نوع (پلتفرم): محلول

توضیحات محصول ریجنت فلوراید

استفاده سریع و آسان از ریجنت های محلول، آنها را برای کاربرد های آزمایش آب در بسیاری از کشورهای جهان بسیار محبوب کرده است.

این گروه از ریجنت ها که رایج تر هستند، قاعده ای کلی برای آماده سازی مجزا ندارند، بلکه چندین جزء ترکیبی دارند و نیاز است با دستور خاصی به نمونه اضافه شوند.

از آنجایی که مقدار آنها تأثیر تعیین کننده ای در فراورده نهایی دارد، بسیار مهم است که معرف درجه خلوص بالایی داشته باشند.

محلول ریجنت فلوراید، محلولی شیمیایی است که برای تعیین کمی غلظت و اندازه‌ گیری سطح فلوراید در نمونه‌ های آبی استفاده می‌ شود.

این محصول شیمیایی، در صنایع آب و فاضلاب، صنایع نساجی و صنایع شیمیایی مانند آبکاری، تولید فولاد ضد زنگ و پوشش های رنگ کاربردهای گسترده ای دارد.

این ریجنت، برای تشخیص مقدار فلوراید، از روش استاندارد SPADNS تبعیت می کند که توسط شرکت بلورآزما تولید شده است، به صورت محلول موجود است و پایدارای بسیار بالایی دارد.

ریجنت فلوراید (به روش SPADNS) با نام تجاری B-Flouride ®, Reagent, SPADNS Method عمدتاً برای اندازه گیری مقدار فلوراید موجود در آب و پساب، فاضلاب و آب دریا استفاده می شود.

ریجنت فلوراید، کیفیت و خلوص بسیار بالایی دارد و همین امر این امکان را برای کاربران آزمایشگاه فراهم می کند تا آنالیزهای دقیق و صحیحی انجام داده و به اندازه گیری های فوتومتری دقیقی دست پیدا کنند.

توجه داشته باشید که این مجموعه ریجنت آزمایشگاهی، شامل 100 تست بوده و در محدوده غلظتی 2.0-0.02 ppm آنالیز انجام می دهد.

محلول ریجنت فلوراید، در بطری های مخصوص نگهداری می شود که ماندگاری طولانی برای آنها فراهم می کند و به سادگی به همراه نمونه در کووت اندازه گیری ریخته می شود.

استاندارد و ویژگی های شیمیایی این ریجنت تولیدی شرکت بلورآزما این قابلیت را دارد که برای استفاده با دستگاه های دیگر، از جمله برند HACH نیز مناسب می باشد.

عملکرد ریجنت فلوراید

برای تعیین کمی مواد و عناصر مختلف در یک نمونه، پیش از آنالیز مواد (توسط دستگاه اسپکتروفتومتر یا روش های دیگر رنگ سنجی)، ابتدا باید به روش خاصی آماده سازی شوند.

یکی از الزامات اصلی مرحله آماده سازی نمونه های حاوی آهن، افزودن مواد شیمیایی با نام ریجنت یا معرف شیمیایی متناسب با نوع ماده مورد ارزیابی است.

فلوئور یک ماده‌ معدنی طبیعی است که در پوسته زمین وجود دارد و در طبیعت به وفور یافت می‌ شود. فلوراید شکل یونی عنصر فلوئور است که خاک، آب، گیاهان و غذاها حاوی مقادیر کمی از آن هستند.

سازمان بهداشت جهانی، حداکثر مقدار مجاز فلوراید در آب آشامیدنی را ۱/۵ میلی‌گرم در لیتر تعیین کرده است.

طبق استاندارد بین المللی آب های معدنی، چنانچه محصولی حاوی حداقل ۱ میلی گرم بر لیتر فلوراید باشد، درج لیبل “این محصول حاوی فلوراید است” الزامی می باشد.

در نواحی که امکان افزودن فلوراید به منابع آب آشامیدنی وجود ندارد، از مکمل­ های طبیعی حاوی فلوراید استفاده می شود.

برای مثال، ایران منابع آب معدنی بسیاری دارد که حاوی مقادیر قابل توجهی از فلوراید هستند. البته مقدار فلوراید موجود در آب ­های معدنی طبیعی، بسته به شرایط جغرافیایی متفاوت است.

معمولاً هر چقدر منبع آب معدنی گرم ­تر باشد، مقدار فلوراید بیشتری را می­ توان در آن شناسایی نمود. در ایران، بالاترین میزان فلوراید در آب آشامیدنی در جنوبی­ ترین و شمالی­ ترین نواحی است.

از طرفی، میزان بالاتر فلوراید در منابع آبی (میزان غیر مجاز )، آن را به یک عنصر آلاینده مضر تبدیل می کند که می‌ تواند به بدن انسان و محیط زیست آسیب برساند.

روش‌ های مؤثر مختلفی برای حذف فلوراید از محلول‌ های آبی (به عنوان آلاینده‌) وجود دارد که در همه آنها، کنترل میزان فلوراید بسیار ضروری است.

محلول ریجنت فلوراید، بر اساس واکنش بین F- و به روش  انجام می شود که روش SPADNS یک روش اسپکتروفتومتری پرکاربرد برای تعیین غلظت فلوراید در آب، فاضلاب و آب دریا است.

این روش شامل واکنش فلوراید و تشکیل کمپلکسی قرمز رنگ می باشد و اندازه گیری کاهش شدت رنگ حاصل، تعیین دقیق غلظت فلوراید را فراهم می کند.

ریجنت فلوراید برای استفاده در نمونه هایی طراحی شده است که محدوده مورد انتظار مقدار فلوراید، 0.02 تا 2.0 میلی گرم در لیتر است.

در نهایت، می توان طی مراحل کلی زیر از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Vis برای تعیین غلظت یون فلوراید در واکنش انجام شده استفاده کرد:

 1. طیف سنج را روشن کنید.
 2. آزمون را انتخاب کنید.
 3. نمونه مرجع را درستگاه قرار دهید.
 4. نمونه آماده شده را درستگاه قرار دهید.
 5. طول موج λmax، مربوط به حداکثر میزان جذب در حضور فلوراید بوده و متناسب با غلظت یون‌ های فلوراید در نمونه است.
 6. نتایج را بر حسب میلی گرم در لیتر (ppm) بخوانید.

توصیه های لازم جهت کار با ریجنت فلوراید

در زیر چند توصیه کلی برای استفاده از این مجموعه ریجنت آورده شده است:

 • دمای توصیه شده برای نگهداری ریجنت 10-25 درجه سانتیگراد است.
 • برای اطمینان از نتایج دقیق، توصیه می‌ شود برگه‌ های اطلاعات ایمنی (MSDS/SDS) را برای مواد شیمیایی مورد استفاده بررسی کنید.
 • ممکن است باعث سوزش چشم، سوختگی شدید , مسمومیت شود. پس در هنگام استفاده از ریجنت فلوراید، از تجهیزات حفاظت فردی توصیه شده استفاده کنید.
 • نمونه ها را در بطری های شیشه ای یا پلاستیکی تمیز جمع آوری کنید.
 • محلول واکنش را طبق مقررات محلی و ملی دفع کنید.

مزایای محلول ریجنت فلوراید

وجه تمایز مهم در تولید محلول ریجنت فلوراید، عدم استفاده از مهندسی معکوس بوده است.

در تولید این ریجنت، دانش فنی با استفاده از استانداردهای بین المللی (ASTM) و مقالات و پتنت­ ها حاصل گردیده و کپی کاری از نمونه ­های خارجی صورت نگرفته است.

یکی دیگر از مزیت های این محصول، پایداری بالا و جوابدهی دقیق آن به انواع نمونه ­ها و تطابق آن با انواع دستگاه ­های موجود در بازار است.

همچنین گستره کاری و تعداد تست بالای ریجنت فلوراید (100 تست) نیز مزیت دیگری است که با صرف وقت و انرژی و هزینه بالایی بدست آمده است.

درحال حاضر، امکان ارائه حجم­ های متنوع از ریجنت فلوراید، بسته به دلخواه مشتری و در حالت محلول فراهم شده است.

این ریجنت های با کیفیت بالا و تولید شده در مرکز پیشرفته بلورآزما، به وضوح با تاریخ انقضا و Application Number بر روی هر بطری قابل ردیابی هستند.

با توجه به اینکه این محصول تاریخ انقضاء مشخصی دارد، مشتری می ­تواند با توجه به مقدار مصرفی که تاریخ مشخص شده دارد، سفارش گذاری انجام دهد.

به این ترتیب با افزایش مقدار سفارش، بهای تمام شده برای مشتری به مراتب کمتر خواهد بود.

حلال ­ها و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این ریجنت از نظر خلوص همواره چک می ­شوند و در مواقعی بعضی از مواد یا سنتز شده و در صورت لزوم، از پروسه­ های خالص سازی عبور می ‌کنند.

در دستگاه های اسپکتروفتومتر تولیدی شرکت بلورآزما، ریجنت فلوراید (B-Flouride ®, Reagent, SPADNS Method) به صورت متد پیش فرض موجود است و علاوه بر آن با سایر دستگاه­ ها نیز سازگار می ­باشد.

کاربرد ریجنت فلوراید

 1. آنالیز آلودگی ها و کنترل کیفیت آب آشامیدنی
 2. کنترل کیفیت فاضلاب در سیستم های تصفیه و فرایندی
 3. آنالیز آلودگی های پساب صنعتی و کنترل کیفیت آنها
 4. بهینه سازی فرایندهای صنعتی که از آب استفاده می کنند
 5. آنالیزهای زیست محیطی و کنترل آلایندها طبق قوانین و استانداردهای مجاز
 6. تحقیقات مرتبط با کیفیت آب، آلاینده ها و اثرات زیست محیطی
 7. کنترل مقرارت توسط واحدهای نظارت و بازرسی
 8. آنالیز کیفیت آب در حوزه کشاورزی و اطمینان از اکوسیستم محیط
 9. حوزه آموزش
 10. برای نظارت بر اثربخشی برنامه های کاهش خوردگی و پیشیگیری از آن
 11. کنترل سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی
 12. آنالیزهای کمی و کیفی
 13. کروماتوگرافی
 14. تیتراسیون
 15. الکتروشیمی
 16. تشخیص یون ­ها
 17. جداسازی ترکیبات آنیون و کاتیون
 18. سنتزهای آلی