مشاهده آنلاین غرفه بلورآزما نمایشگاه ایران ساخت
ورود به نمایشگاه
logo bloorazma
B Potassium® Reagent 1 scaled

مجموعه ریجنت ست پتاسیم

دانلود کاتالوگ ریجنت
امتیاز شما به ریجنت:

0 / 5. تعداد رای: 0

اشتراک گذاری ریجنت:

نام: ریجنت ست پتاسیم

نام تجاری: B-Potassium ®, Reagent Set, Tetraphenylborate Method

پارامتر مورد آنالیز: پتاسیم (K+)

محدوده آنالیز: 7.0-0.1 ppm

نام روش: Tetraphenylborate Method

تعداد تست: 100

نوع (پلتفرم): محلول و پودر

توضیحات ریجنت ست پتاسیم

استفاده سریع و آسان از ریجنت های در حالت محلول و پودری، آنها را برای کاربرد های آزمایش آب در بسیاری از کشورهای جهان بسیار محبوب کرده است.

ریجنت های نوع محلول رایج تر هستند، اما استفاده از ریجنت های پودری راحت تر است. ریجنت ها، قاعده ای کلی برای آماده سازی مجزا ندارند، بلکه چندین جزء ترکیبی دارند و نیاز است با دستور خاصی به نمونه اضافه شوند.

از آنجایی که مقدار ریجنت ها تأثیر تعیین کننده ای در فراورده نهایی دارد، بسیار مهم است که درجه خلوص بالایی داشته باشند.

ریجنت ست پتاسیم، محلول یا پودر شیمیایی است که برای تعیین کمی غلظت و اندازه‌ گیری سطوح بالای پتاسیم در نمونه‌ های آبی استفاده می‌ شود.

این محصولات شیمیایی، در صنایع آب و فاضلاب، صنایع نساجی، صنایع شیمیایی و تمام صنایع مرتبط با آب کاربردهای گسترده ای دارد.

این ریجنت ها، برای تشخیص مقدار پتاسیم، از روش استاندارد Tetraphenylborate تبعیت می کنند که توسط شرکت بلورآزما تولید شده است و پایدارای بسیار بالایی دارند.

ریجنت ست پتاسیم با نام تجاری B-Potassium ®, Reagent Set, Tetraphenylborate Method به بازار عرضه شده است.

محصولات ریجنت ست پتاسیم، کیفیت و خلوص بسیار بالایی دارند و همین امر این امکان را برای کاربران آزمایشگاه فراهم می کند تا آنالیزهای دقیق و صحیحی انجام داده و به اندازه گیری های فوتومتری دقیقی دست پیدا کنند.

توجه داشته باشید که این مجموعه ریجنت آزمایشگاهی، شامل 100 تست بوده و در محدوده غلظتی 7.0-0.1 ppm آنالیز انجام می دهد.

محلول ریجنت ست پتاسیم، در بطری های مخصوص نگهداری می شود که ماندگاری طولانی برای آنها فراهم می کند و به سادگی به همراه نمونه در کووت اندازه گیری ریخته می شود.

حالت پودری ریجنت پتاسیم نیز در بسته های فویل آلومینیومی مخصوصی نگهداری می شود که هم دسترسی به نور آفتاب ندارند و هم ماندگاری بالایی را فراهم می کنند.

استاندارد و ویژگی های شیمیایی ریجنت پتاسیم تولیدی شرکت بلورآزما، این قابلیت را دارد که برای استفاده با دستگاه های دیگر، از جمله برند HACH نیز مناسب می باشد.

عملکرد ریجنت ست پتاسیم

پتاسیم یک عنصر شیمیایی، با نماد K و عدد اتمی 19 است. این فلزی به رنگ سفید نقره ای می باشد که به اندازه کافی نرم است که به راحتی با چاقو بریده می شود.

فلز پتاسیم به سرعت با اکسیژن اتمسفر واکنش نشان می دهد و پراکسید پتاسیم سفید پوسته پوسته تنها در چند ثانیه از قرار گرفتن در معرض قرار می گیرد.

پرمنگنات پتاسیم (KMnO4) یک عامل اکسید کننده قوی است، ناخالصی های موجود در آب را اکسید می کند و از این رو برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده می شود.

غلظت پتاسیم در پساب های منابع فاضلاب خانگی نسبتا کم است. با این حال، افزایش قرار گرفتن در معرض پتاسیم می تواند اثرات قابل توجهی بر سلامتی افراد داشته باشد.

در حوزه های صنعتی، بر اساس میانگین غلظت پتاسیم 16.5 میلی گرم در لیتر در فاضلاب، 6.3 Tg پتاسیم در فاضلاب های در سراسر جهان تولید می شود.

بنابراین، چه برای آب آشامیدنی و چه در مصارف صنعتی و پساب ها، کنترل میزان پتاسیم امری مهم و ضروری به شمار می آید.

ریجنت های مختلفی برای تعیین مقدار دقیق پتاسیم وجود دارد که افزودن ریجنت ست پتاسیم به روش Sodium Tetraphenylborate، یکی از روش های ساده و استاندارد است.

روش Sodium Tetraphenylborate فرایندی شیمیایی است که برای اندازه گیری غلظت پتاسیم در نمونه های آب و فاضلاب استفاده می شود.

سدیم تترافنیل بورات (Sodium Tetraphenylborate) یک ترکیب آلی با فرمول NaB(C6H5)4 است. این یک نمک است که در آن آنیون از چهار حلقه فنیل تشکیل شده است که به بور متصل شده اند.

این جامد کریستالی سفید برای تهیه سایر نمک های تترافنیل بورات که اغلب در حلال های آلی بسیار محلول هستند استفاده می شود.

این ترکیب در شیمی معدنی و آلی فلزی به‌عنوان عامل رسوب‌ دهنده یون‌ های پتاسیم، آمونیوم، روبیدیم و سزیم و برخی از ترکیبات آلی نیتروژن استفاده می‌ شود.

این روش شامل افزودن سدیم تترافنیل بورات به نمونه است که با پتاسیم واکنش می داده و یک جامد سفید نامحلول را تشکیل دهد.

مقدار کدورت تولید شده متناسب با غلظت پتاسیم است. این مجموعه ریجنت ست پتاسیم برای استفاده در نمونه هایی طراحی شده اند که محدوده مورد انتظار مقدار پتاسیم، 0.1 تا 7.0 ppm می باشد.

در نهایت، می توان طی مراحل کلی زیر از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Vis برای تعیین غلظت پتاسیم موجود در واکنش انجام شده استفاده کرد:

 1. طیف سنج را روشن کنید.
 2. آزمون را انتخاب کنید.
 3. نمونه مرجع را درستگاه قرار دهید.
 4. نمونه آماده شده را درستگاه قرار دهید.
 5. طول موج λmax، مربوط به حداکثر میزان جذب، متناسب با غلظت پتاسیم موجود در نمونه است.
 6. نتایج را بر حسب میلی گرم در لیتر (ppm) بخوانید.

توصیه های لازم جهت کار با ریجنت ست پتاسیم

در زیر چند توصیه کلی برای استفاده از این مجموعه ریجنت پتاسیم آورده شده است:

 • دمای توصیه شده برای نگهداری ریجنت پتاسیم، 10-25 درجه سانتیگراد است.
 • برای اطمینان از نتایج دقیق، توصیه می‌ شود برگه‌ های اطلاعات ایمنی (MSDS/SDS) را برای مواد شیمیایی مورد استفاده بررسی کنید.
 • ممکن است باعث سوزش چشم، سوختگی شدید , مسمومیت شود. پس در هنگام استفاده از ریجنت ست پتاسیم، از تجهیزات حفاظت فردی توصیه شده استفاده کنید.
 • نمونه ها را در بطری های شیشه ای یا پلاستیکی تمیز جمع آوری کنید.
 • محلول واکنش را طبق مقررات محلی و ملی دفع کنید.

مزایای ریجنت ست پتاسیم

وجه تمایز مهم در تولید ریجنت ست پتاسیم، عدم استفاده از مهندسی معکوس است و دانش فنی با استفاده از استانداردهای بین المللی (ASTM) و مقالات و پتنت­ ها حاصل گردیده است.

یکی دیگر از مزیت های این محصولات، پایداری بالا و جوابدهی دقیق آن به انواع نمونه ­ها و تطابق آن با انواع دستگاه ­های موجود در بازار است.

همچنین گستره کاری و تعداد تست بالای ریجنت ست پتاسیم (100 تست) نیز مزیت دیگری است که با صرف وقت و انرژی و هزینه بالایی بدست آمده است.

درحال حاضر، امکان ارائه حجم­ های متنوع از ریجنت ست پتاسیم، بسته به دلخواه مشتری (هم در حالت محلول و هم پودری) فراهم شده است.

این ریجنت های با کیفیت بالا و تولید شده در مرکز پیشرفته بلورآزما، به وضوح با تاریخ انقضا و Application Number بر روی هر بطری قابل ردیابی هستند.

با توجه به اینکه این محصول تاریخ انقضاء مشخصی دارد، مشتری می ­تواند با توجه به مقدار مصرفی که تاریخ مشخص شده دارد، سفارش گذاری خود را انجام دهد.

به این ترتیب با افزایش مقدار سفارش توسط مشتری، بهای تمام شده برای مشتری نیز به مراتب کمتر خواهد بود.

حلال ­ها و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت ریجنت پتاسیم از نظر خلوص همواره چک می ­شوند و در مواقعی بعضی از مواد یا سنتز شده و در صورت لزوم، از پروسه­ های خالص سازی عبور می ‌کنند.

در دستگاه های اسپکتروفتومتر تولیدی شرکت بلورآزما، ریجنت ست پتاسیم (B-Potassium ®, Reagent Set, Tetraphenylborate Method) به صورت متد پیش فرض موجود است و علاوه بر آن با سایر دستگاه­ ها نیز سازگار می ­باشد.

کاربرد ریجنت ست پتاسیم

 1. آنالیز آلودگی ها و کنترل کیفیت آب آشامیدنی
 2. کنترل کیفیت فاضلاب در سیستم های تصفیه و فرایندی
 3. آنالیز آلودگی های پساب صنعتی و کنترل کیفیت آنها
 4. بهینه سازی فرایندهای صنعتی که از آب استفاده می کنند
 5. آنالیزهای زیست محیطی و کنترل آلایندها طبق قوانین و استانداردهای مجاز
 6. تحقیقات مرتبط با کیفیت آب، آلاینده ها و اثرات زیست محیطی
 7. کنترل مقرارت توسط واحدهای نظارت و بازرسی
 8. آنالیز کیفیت آب در حوزه کشاورزی و اطمینان از اکوسیستم محیط
 9. حوزه آموزش
 10. برای نظارت بر اثربخشی برنامه های کاهش خوردگی و پیشیگیری از آن
 11. کنترل سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی
 12. آنالیزهای کمی و کیفی
 13. کروماتوگرافی
 14. تیتراسیون
 15. الکتروشیمی
 16. تشخیص یون ­ها
 17. سنتزهای آلی شیمیایی
 18. سنتزهای حوزه کشاورزی و محیط زیست
 19. سنتزهای بیولوژیکی