مشاهده آنلاین غرفه بلورآزما نمایشگاه ایران ساخت
ورود به نمایشگاه
logo bloorazma
B Nitrate® Reagent 3 scaled

ریجنت ست نیترات (Chromotropic Acid)

دانلود کاتالوگ ریجنت
امتیاز شما به ریجنت:

0 / 5. تعداد رای: 0

اشتراک گذاری ریجنت:

نام: ریجنت ست نیترات (Chromotropic Acid)

نام تجاری: B-Nitrate ®, Reagent Set, Chromotropic Acid Method

پارامتر مورد آنالیز: نیترات

محدوده آنالیز: 30-0.2 ppm

نام روش: Chromotropic Acid Method

تعداد تست: 100

نوع (پلتفرم): محلول و پودر

توضیحات محصول ریجنت ست نیترات

استفاده سریع و آسان از ریجنت های در حالت محلول و پودری، آنها را برای کاربرد های آزمایش آب در بسیاری از کشورهای جهان بسیار محبوب کرده است.

ریجنت های نوع محلول رایج تر هستند، اما استفاده از ریجنت های پودری راحت تر است. ریجنت ها، قاعده ای کلی برای آماده سازی مجزا ندارند، بلکه چندین جزء ترکیبی دارند و نیاز است با دستور خاصی به نمونه اضافه شوند.

از آنجایی که مقدار ریجنت ها تأثیر تعیین کننده ای در فراورده نهایی دارد، بسیار مهم است که درجه خلوص بالایی داشته باشند.

ریجنت ست نیترات، محلول یا پودر شیمیایی است که برای تعیین کمی غلظت و اندازه‌ گیری سطوح بالای نیترات در نمونه‌ های آبی استفاده می‌ شود.

این محصول شیمیایی، در صنایع آب و فاضلاب، صنایع نساجی و صنایع شیمیایی مانند آبکاری و تمام صنایع مرتبط با آب کاربردهای گسترده ای دارد.

این مدل از ریجنت نیترات، برای تشخیص مقدار نیترات، از روش استاندارد Chromotropic Acid تبعیت می کنند که توسط شرکت بلورآزما تولید شده است و پایدارای بسیار بالایی دارند.

ریجنت ست نیترات (به روش Chromotropic Acid) با نام تجاری B-Nitrate ®, Reagent Set, Chromotropic Acid Method به بازار عرضه شده است.

ریجنت ست نیترات، کیفیت و خلوص بسیار بالایی دارد و همین امر این امکان را برای کاربران آزمایشگاه فراهم می کند تا آنالیزهای دقیق و صحیحی انجام داده و به اندازه گیری های فوتومتری دقیقی دست پیدا کنند.

توجه داشته باشید که این مجموعه ریجنت آزمایشگاهی، شامل 100 تست بوده و در محدوده غلظتی 30-0.2 ppm آنالیز انجام می دهد.

محلول ریجنت ست نیترات، در بطری های مخصوص نگهداری می شود که ماندگاری طولانی برای آنها فراهم می کند و به سادگی به همراه نمونه در کووت اندازه گیری ریخته می شود.

حالت پودری این ریجنت در بسته های فویل آلومینیومی مخصوصی نگهداری می شود که هم دسترسی به نور آفتاب ندارند و هم ماندگاری بالایی را فراهم می کنند.

استاندارد و ویژگی های شیمیایی این ریجنت های تولیدی شرکت بلورآزما این قابلیت را دارد که برای استفاده با دستگاه های دیگر، از جمله برند HACH نیز مناسب می باشد.

عملکرد ریجنت ست نیترات

آب یک منبع طبیعی برای حیات است و علاوه بر تولید صنعتی و منبع استراتژیک برای توسعه اقتصادی، برای حفظ چرخه های بیولوژیکی، زمین شناسی و شیمیایی ضروری است.

مواد زیادی در ترکیب طبیعی آب ها وجود دارد که برخی از آنها، به دلیل فعالیت های انسانی، در مقادیر بیش از حدی وجود داردند و باعث عدم تعادل در کیفیت آب می شود.

یون نیترات یکی از این مواد موجود در آب است و مقدار آن در آبهای طبیعی با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش است که عمدتاً به دلیل فعالیت های کشاورزی و صنعتی مانند استفاده گسترده از کودها در فعالیت های کشاورزی و تصفیه ناکارآمد پساب های خانگی و صنعتی است.

طبق برخی قطعنامه ها، حد غلظت نیتروژن-نیترات در آب شیرین 10 میلی گرم بر لیتر است. به منظور کنترل این میزان، آب و پساب ها باید به روشی قابل اعتماد و دقیق آنالیز شوند.

علاوه بر این، به دلیل بیماری هایی که می تواند ناشی از مصرف سطوح بالای نیترات باشد، سطح نیترات در آب های آشامیدنی و پساب ها باید کنترل شود.

برای تعیین کمی نیترات موجود در یک نمونه، پیش از آنالیز (توسط دستگاه اسپکتروفتومتر یا روش های دیگر رنگ سنجی)، ابتدا نمونه ها باید به روش خاصی آماده سازی شوند.

یکی از الزامات اصلی مرحله آماده سازی نمونه های حاوی نیترات، افزودن مواد شیمیایی با نام ریجنت نیترات یا معرف شیمیایی نیترات متناسب با نوع ماده مورد ارزیابی است.

روش های مختلفی برای تعیین نیترات وجود دارد که افزودن ریجنت ست نیترات به روش اسید کروموتروپیک (Chromotropic Acid) یکی از روش های ساده و کم هزینه است.

این روش شامل افزودن اسید به نمونه است و میزان جذب مربوط به رنگ زرد تولید شده را می توان با اسپکتروفتومتر UV-Vis اندازه گیری کرد.

روش Chromotropic Acid یک روش اسپکتروفتومتری بسیار حساس و سریع برای تعیین سطوح نیترات در آب، فاضلاب و آب دریا است.

این ریجنت ست نیترات برای استفاده در نمونه هایی طراحی شده است که محدوده مورد انتظار مقدار نیترات، 0.2 تا 30 میلی گرم در لیتر است.

در نهایت، می توان طی مراحل کلی زیر از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Vis برای تعیین غلظت نیترات موجود در واکنش انجام شده استفاده کرد:

 1. طیف سنج را روشن کنید.
 2. آزمون را انتخاب کنید.
 3. نمونه مرجع را درستگاه قرار دهید.
 4. نمونه آماده شده را درستگاه قرار دهید.
 5. طول موج λmax، مربوط به حداکثر میزان جذب، متناسب با غلظت نیترات موجود در نمونه است.
 6. نتایج را بر حسب میلی گرم در لیتر (ppm) بخوانید.

توصیه های لازم جهت کار با ریجنت ست نیترات

در زیر چند توصیه کلی برای استفاده از این مجموعه ریجنت نیترات آورده شده است:

 • دمای توصیه شده برای نگهداری ریجنت 10-25 درجه سانتیگراد است.
 • برای اطمینان از نتایج دقیق، توصیه می‌ شود برگه‌ های اطلاعات ایمنی (MSDS/SDS) را برای مواد شیمیایی مورد استفاده بررسی کنید.
 • ممکن است باعث سوزش چشم، سوختگی شدید , مسمومیت شود. پس در هنگام استفاده از ریجنت نیترات، از تجهیزات حفاظت فردی توصیه شده استفاده کنید.
 • نمونه ها را در بطری های شیشه ای یا پلاستیکی تمیز جمع آوری کنید.
 • محلول واکنش را طبق مقررات محلی و ملی دفع کنید.

مزایای ریجنت ست نیترات

وجه تمایز مهم در تولید ریجنت ست نیترات، عدم استفاده از مهندسی معکوس است و دانش فنی با استفاده از استانداردهای بین المللی (ASTM) و مقالات و پتنت­ ها حاصل گردیده و کپی کاری از نمونه ­های خارجی صورت نگرفته است.

یکی دیگر از مزیت های این محصولات، پایداری بالا و جوابدهی دقیق آن به انواع نمونه ­ها و تطابق آن با انواع دستگاه ­های موجود در بازار است.

همچنین گستره کاری و تعداد تست بالای ریجنت ست نیترات (100 تست) نیز مزیت دیگری است که با صرف وقت و انرژی و هزینه بالایی بدست آمده است.

درحال حاضر، امکان ارائه حجم­ های متنوع از ریجنت ست نیترات، بسته به دلخواه مشتری (هم در حالت محلول و هم پودری) فراهم شده است.

این ریجنت های با کیفیت بالا و تولید شده در مرکز پیشرفته بلورآزما، به وضوح با تاریخ انقضا و Application Number بر روی هر بطری قابل ردیابی هستند.

با توجه به اینکه این محصول تاریخ انقضاء مشخصی دارد، مشتری می ­تواند با توجه به مقدار مصرفی که تاریخ مشخص شده دارد، سفارش گذاری خود را انجام دهد.

به این ترتیب با افزایش مقدار سفارش توسط مشتری، بهای تمام شده برای مشتری نیز به مراتب کمتر خواهد بود.

حلال ­ها و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این مدل ریجنت نیترات از نظر خلوص همواره چک می ­شوند و در مواقعی بعضی از مواد یا سنتز شده و در صورت لزوم، از پروسه­ های خالص سازی عبور می ‌کنند.

در دستگاه های اسپکتروفتومتر تولیدی شرکت بلورآزما، ریجنت ست نیترات (B-Nitrate ®, Reagent Set, Chromotropic Acid Method) به صورت متد پیش فرض موجود است و علاوه بر آن با سایر دستگاه­ ها نیز سازگار می ­باشد.

کاربرد ریجنت ست نیترات

 1. آنالیز آلودگی ها و کنترل کیفیت آب آشامیدنی
 2. کنترل کیفیت فاضلاب در سیستم های تصفیه و فرایندی
 3. آنالیز آلودگی های پساب صنعتی و کنترل کیفیت آنها
 4. بهینه سازی فرایندهای صنعتی که از آب استفاده می کنند
 5. آنالیزهای زیست محیطی و کنترل آلایندها طبق قوانین و استانداردهای مجاز
 6. تحقیقات مرتبط با کیفیت آب، آلاینده ها و اثرات زیست محیطی
 7. کنترل مقرارت توسط واحدهای نظارت و بازرسی
 8. آنالیز کیفیت آب در حوزه کشاورزی و اطمینان از اکوسیستم محیط
 9. حوزه آموزش
 10. برای نظارت بر اثربخشی برنامه های کاهش خوردگی و پیشیگیری از آن
 11. کنترل سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی
 12. آنالیزهای کمی و کیفی
 13. کروماتوگرافی
 14. تیتراسیون
 15. الکتروشیمی
 16. تشخیص یون ­ها
 17. سنتزهای آلی شیمیایی
 18. سنتزهای حوزه کشاورزی و محیط زیست
 19. سنتزهای بیولوژیکی