مشاهده آنلاین غرفه بلورآزما نمایشگاه ایران ساخت
ورود به نمایشگاه
logo bloorazma
B Hydrazine

محلول ریجنت هیدرازین (N₂H₄)

دانلود کاتالوگ ریجنت
امتیاز شما به ریجنت:

5 / 5. تعداد رای: 1

اشتراک گذاری ریجنت:

نام: ریجنت هیدرازین

نام تجاری: B-Hydrazine ®, Reagent, P- Dimethylaminobenzaldehyde Method

پارامتر مورد آنالیز: N₂H₄ یا هیدرازین

محدوده آنالیز: 600-4 ppb

نام روش: P- Dimethylaminobenzaldehyde Method

تعداد تست: 100

نوع (پلتفرم): محلول

توضیحات محصول ریجنت هیدرازین

استفاده سریع و آسان از ریجنت های محلول، آنها را برای کاربرد های آزمایش آب در بسیاری از کشورهای جهان بسیار محبوب کرده است.

ریجنت های محلول که رایج تر نیز هستند، قاعده ای کلی برای آماده سازی مجزا ندارند، بلکه چندین جزء ترکیبی دارند و نیاز است با دستور خاصی به نمونه اضافه شوند.

از آنجایی که مقدار دقیق ریجنت ها تأثیر تعیین کننده ای در فراورده نهایی دارد، بسیار مهم است که درجه خلوص بالایی داشته باشند.

محلول ریجنت هیدرازین، محلولی شیمیایی است که برای تعیین کمی غلظت و اندازه‌ گیری سطح هیدرازین (N₂H₄) در نمونه‌ های آبی استفاده می‌ شود.

این محصول شیمیایی، در صنایع آب و فاضلاب، صنایع نساجی و صنایع شیمیایی مانند آبکاری کاربردهای گسترده ای دارد.

این ریجنت، برای تشخیص مقدار هیدرازین، از روش استاندارد P- Dimethylaminobenzaldehyde Method تبعیت می کند که توسط شرکت بلورآزما تولید شده است، به صورت محلول موجود است و پایدارای بسیار بالایی دارد.

ریجنت هیدرازین (به روش P- Dimethylaminobenzaldehyde ) با نام تجاری B-Hydrazine ®, Reagent, P- Dimethylaminobenzaldehyde Method عمدتاً در حوزه های آنالیز آب و پساب، فاضلاب و آب دریا استفاده می شود.

ریجنت هیدرازین، کیفیت و خلوص بسیار بالایی دارد و همین امر این امکان را برای کاربران آزمایشگاه فراهم می کند تا آنالیزهای دقیق و صحیحی انجام داده و به اندازه گیری های فوتومتری دقیقی دست پیدا کنند.

توجه داشته باشید که این مجموعه ریجنت آزمایشگاهی، شامل 100 تست بوده و در محدوده غلظتی 600-4 ppb آنالیز انجام می دهد.

محلول ریجنت هیدرازین، در بطری های مخصوص نگهداری می شود که ماندگاری طولانی برای آنها فراهم می کند و به سادگی به همراه نمونه در کووت اندازه گیری ریخته می شود.

استاندارد و ویژگی های شیمیایی این ریجنت تولیدی شرکت بلورآزما این قابلیت را دارد که برای استفاده با دستگاه های دیگر، از جمله برند HACH نیز مناسب می باشد.

عملکرد ریجنت هیدرازین

برای تعیین کمی مواد و عناصر مختلف در یک نمونه، پیش از آنالیز مواد (توسط دستگاه اسپکتروفتومتر یا روش های دیگر رنگ سنجی)، ابتدا باید به روش خاصی آماده سازی شوند.

یکی از الزامات اصلی مرحله آماده سازی نمونه های حاوی آهن، افزودن مواد شیمیایی با نام ریجنت یا معرف شیمیایی متناسب با نوع ماده مورد ارزیابی است.

هیدرازین یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی N₂H₄ است که یک هیدرید ساده است. هیدرازین، مایعی قابل اشتعال بی رنگ، روغنی و محلول در آب است که بوی آمونیاک مانندی دارد و بسیار سمی است.

دلایل متعددی برای استفاده از هيدرازين در صنعت وجود دارد زیرا هيدرازين يك اكسيژن زداي موثر بوده و در واكنش با اكسيژن، ازت و آب تولید مي کند. بعلاوه، هیدرازین خورنده فلزات آهني نيست، بلكه نقش محافظتی نیز دارد.

روش هاي مختلفی برای اندازه گيري غلظت هيدرازين وجود دارد که از آن میان، به دو مورد اصلی زیر اشاره می کنیم:

 1. روش يدو متري كه معمولاً براي تعيين خلوص هيدرازين استفاده مي شود
 2. روش رنگ سنجي یا اسپکتروفتومتری با استفاده از ریجنت هیدرازین (به روش متيل آمينو بنزن آلدئيد)

روش پارا-متيل آمينو بنزن آلدئيد (P- Dimethylaminobenzaldehyde Method) p-dimethylaminobenzaldehyde روش استاندارد رنگ سنجی است که برای تعیین اسیدهای آمینه و پپتیدها ، آمین ها ، ایندول ها، هیدرازین ها و پراکسیدهای هیدروژن استفاده می شود.

عملکرد ریجنت هیدرازین به روش پارادي متيل آمينو بنز آلدئيد به این صورت است که با N₂H₄ واکنش داده و محلولی زرد رنگ تشکیل می شود.

شدت رنگ ايجاد شده متناسب با غلظت هيدرازين نمونه است و دستگاه اسپكتروفتومتر، در چندین طول موج جذب را خوانده و با استفاده از منحني استاندارد، هيدرازين نمونه تعيين مي شود.

ریجنت هیدرازین برای استفاده در نمونه هایی طراحی شده است که محدوده مورد انتظار مقدار هیدرازین، 4 تا 600 ppb است.

طی مراحل کلی زیر از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Vis برای تعیین غلظت هیدرازین موجود در واکنش انجام شده استفاده می شود:

 1. طیف سنج را روشن کنید.
 2. آزمون را انتخاب کنید.
 3. نمونه مرجع را درستگاه قرار دهید.
 4. نمونه آماده شده را درستگاه قرار دهید.
 5. طول موج λmax، مربوط به حداکثر میزان جذب در حضور هیدرازین بوده و متناسب با غلظت یون‌ های فلوراید در نمونه است.
 6. نتایج را بر حسب میلی گرم در لیتر (ppm) بخوانید.

توصیه های لازم جهت کار با ریجنت هیدرازین

در زیر چند توصیه کلی برای استفاده از این مجموعه ریجنت آورده شده است:

 • دمای توصیه شده برای نگهداری ریجنت 10-25 درجه سانتیگراد است.
 • برای اطمینان از نتایج دقیق، توصیه می‌ شود برگه‌ های اطلاعات ایمنی (MSDS/SDS) را برای مواد شیمیایی مورد استفاده بررسی کنید.
 • ممکن است باعث سوزش چشم، سوختگی شدید , مسمومیت شود. پس در هنگام استفاده از ریجنت هیدرازین، از تجهیزات حفاظت فردی توصیه شده استفاده کنید.
 • نمونه ها را در بطری های شیشه ای یا پلاستیکی تمیز جمع آوری کنید.
 • محلول واکنش را طبق مقررات محلی و ملی دفع کنید.

مزایای محلول ریجنت هیدرازین

وجه تمایز مهم در تولید ریجنت هیدرازین، عدم استفاده از مهندسی معکوس بوده است. در تولید این ریجنت، دانش فنی با استفاده از استانداردهای بین المللی (ASTM) و مقالات و پتنت­ ها حاصل گردیده و کپی کاری از نمونه ­های خارجی صورت نگرفته است.

یکی دیگر از مزیت های این محصول، پایداری بالا و جوابدهی دقیق آن به انواع نمونه ­ها و تطابق آن با انواع دستگاه ­های موجود در بازار است.

همچنین گستره کاری و تعداد تست بالای ریجنت هیدرازین (100 تست) نیز مزیت دیگری است که با صرف وقت و انرژی و هزینه بالایی بدست آمده است.

درحال حاضر، امکان ارائه حجم­ های متنوع از ریجنت هیدرازین، بسته به دلخواه مشتری و در حالت محلول فراهم شده است.

این ریجنت های با کیفیت بالا و تولید شده در مرکز پیشرفته بلورآزما، به وضوح با تاریخ انقضا و Application Number بر روی هر بطری قابل ردیابی هستند.

با توجه به اینکه این محصول تاریخ انقضاء مشخصی دارد، مشتری می ­تواند با توجه به مقدار مصرفی که تاریخ مشخص شده دارد، سفارش گذاری انجام دهد. به این ترتیب با افزایش مقدار سفارش، بهای تمام شده برای مشتری به مراتب کمتر خواهد بود.

حلال ­ها و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این ریجنت از نظر خلوص همواره چک می ­شوند و در مواقعی بعضی از مواد یا سنتز شده و در صورت لزوم، از پروسه­ های خالص سازی عبور می ‌کنند.

در دستگاه های اسپکتروفتومتر تولیدی شرکت بلورآزما، ریجنت هیدرازین (B-Hydrazine ®, Reagent, P- Dimethylaminobenzaldehyde Method) به صورت متد پیش فرض موجود است و علاوه بر آن با سایر دستگاه­ ها نیز سازگار می ­باشد.

کاربرد ریجنت هیدرازین

 1. آنالیز آلودگی ها و کنترل کیفیت آب آشامیدنی
 2. کنترل کیفیت فاضلاب در سیستم های تصفیه و فرایندی
 3. آنالیز آلودگی های پساب صنعتی و کنترل کیفیت آنها
 4. بهینه سازی فرایندهای صنعتی که از آب استفاده می کنند
 5. آنالیزهای زیست محیطی و کنترل آلایندها طبق قوانین و استانداردهای مجاز
 6. تحقیقات مرتبط با کیفیت آب، آلاینده ها و اثرات زیست محیطی
 7. کنترل مقرارت توسط واحدهای نظارت و بازرسی
 8. آنالیز کیفیت آب در حوزه کشاورزی و اطمینان از اکوسیستم محیط
 9. حوزه آموزش
 10. برای نظارت بر اثربخشی برنامه های کاهش خوردگی و پیشیگیری از آن
 11. کنترل سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی
 12. آنالیزهای کمی و کیفی
 13. کروماتوگرافی
 14. تیتراسیون
 15. الکتروشیمی
 16. تشخیص یون ­ها
 17. جداسازی ترکیبات آنیون و کاتیون
 18. سنتزهای آلی