مشاهده آنلاین غرفه بلورآزما نمایشگاه ایران ساخت
ورود به نمایشگاه
logo bloorazma
ریجنت ست کروم

محلول ریجنت ست کرومیوم شش ظرفیتی

دانلود کاتالوگ ریجنت
امتیاز شما به ریجنت:

5 / 5. تعداد رای: 1

اشتراک گذاری ریجنت:

نام: ریجنت ست کروم شش ظرفیتی (Hexavalent Chromium)

نام تجاری: B-Chromium, Hexavalent®, Reagent Set, 1,5-Diphenylcarbohydrazide Method

پارامتر مورد آنالیز: Cr+6 یا یون کروم

محدوده آنالیز: 0.7-0.01 ppm

نام روش: Diphenylcarbohydrazide Method

تعداد تست: 100

نوع (پلتفرم): محلول

توضیحات محصول ریجنت ست کروم

استفاده سریع و آسان از ریجنت های محلول آنها را برای کاربردهای آزمایش آب در بسیاری از کشورهای جهان بسیار محبوب کرده است.

محلول ریجنت ست کروم، یک محلول شیمیایی است که برای تعیین کمی غلظت و اندازه‌ گیری سطح کروم شش ظرفیتی (یون کروم) در نمونه‌ های آبی استفاده می‌ شود.

محلول ریجنت ست کروم در صنایع آب و فاضلاب، صنایع نساجی و صنایع شیمیایی (مانند آبکاری، تولید فولاد ضد زنگ و پوشش های رنگ) کاربردهای گسترده ای دارد.

این کیت، برای تشخیص یون های کروم شش ظرفیتی در تمام نمونه های حاوی کروم، از 1،5-دی فنیل کربوهیدرازید (Diphenylcarbohydrazide Method) استفاده می کند که توسط شرکت بلورآزما ساخته شده و به صورت محلول موجود است و پایدارای بسیار بالایی دارد.

فرم محلول ریجنت ست کروم، مایعی است که در بطری های مخصوص نگهداری می شود و به سادگی به همراه نمونه در کووت اندازه گیری ریخته می شوند.

ریجنت ست کروم با نام تجاری B-Chromium, Hexavalent®, Reagent Set, 1,5-Diphenylcarbohydrazide شامل 100 تست بوده و در محدوده غلظتی 0.7-0.01 ppm آنالیز انجام می دهد.

عملکرد ریجنت ست کروم

پیش از آنالیز مواد (توسط دستگاه اسپکتروفتومتر یا روش های دیگر)، ابتدا باید به روش خاصی آماده سازی شوند که یکی از الزامات اصلی این مرحله، افزودن مواد شیمیایی با نام ریجنت یا معرف شیمیایی است.

با توجه به اینکه ساختار شیمیایی و مولکولی هر ماده متفاوت است، بنابراین برای آنالیز هر ماده، باید ریجنت مخصوص به آن را به کار برد.

کروم یک عنصر طبیعی است که در سنگ ها، حیوانات، گیاهان، خاک و غبار و گازهای آتشفشانی یافت می شود و به شکل های مختلف از جمله کروم سه ظرفیتی و کروم شش ظرفیتی وجود دارد.

کروم سه ظرفیتی اغلب به عنوان کروم (III) شناخته می شود و به عنوان یک ماده مغذی ضروری برای بدن پیشنهاد می شود.

کروم شش ظرفیتی [Cr(VI)] حالت ظرفیتی دیگر عنصر کروم است که عمدتاً توسط یک فرآیند صنعتی تولید می شود و به عنوان عامل سرطان شناخته شده است.

کروم شش ظرفیتی شکل سمی کروم است که مضرات بسیاری دارد و حضور آن در منابع آبی می تواند مشکلات بسیاری برای سلامتی ایجاد نماید.

کروم شش ظرفیتی در فرآیندهای مختلف صنعتی یافت می شود که هم می تواند به صورت محلول یا جامد در ترکیبات وجود داشته باشد و هم می تواند به عنوان گرد و غبار و یا بخار ناشی از فعالیت های محل کار که در آن کرومات ها، دی کرومات ها و اسید کرومیک استفاده می شود، تولید شود.

بنابراین کنترل میزان این یون سمی، اهمیت ویژه ای هم برای کنترل و پایش فرایندهای تصفیه منابع آبی و هم برای محیط زیست دارد.

ریجنت ست کروم شش ظرفیتی حاضر، بر اساس واکنش بین یون های کروم شش ظرفیتی و به روش روش 1،5-دی فنیل کربوهیدرازید انجام می شود.

کروم شش ظرفیتی با روش 1،5-دی فنیل کربوهیدرازید (Diphenylcarbohydrazide Method) با استفاده از یک معرف کروم تعیین می شود.

این معرف حاوی یک بافر اسیدی همراه با 1،5-دی فنیل کربوهیدرازید است که در صورت وجود کروم شش ظرفیتی، واکنش نشان می دهد و رنگ بنفش حاصل می شود.

ریجنت ست کروم از کاتیون ها و آنیون هایی تشکیل شده است که تحت شرایطی به سرعت با یون کروم واکنش می دهند و محلولی رنگی را تشکیل می دهد.

در نهایت، می توان از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Vis برای تعیین غلظت یون کروم در واکنش انجام شده استفاده کرد که نتایج بر حسب میلی گرم در لیتر (ppm) نمایش داده می شود.

توصیه های لازم جهت کار با ریجنت ست کروم

در زیر چند توصیه کلی برای استفاده از این مجموعه ریجنت آورده شده است:

 • دمای توصیه شده برای نگهداری ریجنت 10-25 درجه سانتیگراد است.
 • برای اطمینان از نتایج دقیق، توصیه می‌ شود برگه‌ های اطلاعات ایمنی (MSDS/SDS) را برای مواد شیمیایی مورد استفاده بررسی کنید.
 • ممکن است باعث سوزش چشم، سوختگی شدید , مسمومیت شود. پس در هنگام استفاده از ریجنت، از تجهیزات حفاظت فردی توصیه شده استفاده کنید.
 • نمونه ها را در بطری های شیشه ای یا پلاستیکی تمیز جمع آوری کنید.
 • محلول واکنش را طبق مقررات محلی و ملی دفع کنید.

مزایای ریجنت ست کروم

وجه تمایز مهم در تولید این ریجنت، عدم استفاده از مهندسی معکوس بوده است. تمام تلاش تخصصین بلورآزما بر این بوده است.

در تولید این ریجنت، دانش فنی با استفاده از استانداردهای بین المللی (ASTM) و مقالات و پتنت­ ها حاصل گردیده و کپی کاری از نمونه ­های خارجی صورت نگرفته است.

همین مهم باعث شده است که دانش فنی انحصاری تولید ریجنت ست کروم به طور ویژه در اختیار شرکت بلورآزما باشد.

یکی دیگر از بخش های ویژه و متمایز کننده این محصول، پایداری بالا و جوابدهی دقیق آن به انواع نمونه ­ها و با انواع دستگاه ­های موجود در بازار است.

همچنین گستره کاری و تعداد تست بالای ریجنت ست کروم نیز مزیت دیگری است که با صرف وقت و انرژی و هزینه بالایی بدست آمده است و در راستای این اهداف، از نیروهای متخصص در صنایع مختلف استفاده شد.

درحال حاضر، امکان ارائه حجم­ های متنوع از ریجنت ست کروم، بسته به دلخواه مشتری و در حالت محلول فراهم شده است.

با توجه به اینکه این محصول تاریخ انقضاء مشخصی دارد، مشتری می ­تواند با توجه به مقدار مصرفی که تاریخ مشخص شده دارد، سفارش گذاری انجام دهد.

به این ترتیب با افزایش مقدار سفارش ریجنت ست کروم، بهای تمام شده برای مشتری به مراتب کمتر خواهد بود.

حلال ­ها و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این ریجنت از نظر خلوص همواره چک می ­شوند و در مواقعی بعضی از مواد یا سنتز شده و یا از پروسه­ های خالص سازی عبور می ‌کنند.

به دلیل تولید انواع دستگاه اسپکتروفتومتر توسط شرکت بلورآزما، ریجنت B-Chromium, Hexavalent®, Reagent Set, 1,5-Diphenylcarbohydrazide به صورت متد پیش فرض در دستگاه ­ها موجود است و علاوه بر آن با سایر دستگاه­ ها نیز سازگار می ­باشد.

کاربرد ریجنت ست کروم

 1. آنالیز آلودگی ها و کنترل کیفیت آب آشامیدنی
 2. کنترل کیفیت فاضلاب در سیستم های تصفیه
 3. آنالیز آلودگی های پساب صنعتی و کنترل کیفیت آنها
 4. بهینه سازی فرایندهای صنعتی که از آب استفاده می کنند
 5. آنالیزهای زیست محیطی و کنترل آلایندها طبق قوانین و استانداردهای مجاز
 6. تحقیقات مرتبط با کیفیت آب، آلاینده ها و اثرات زیست محیطی
 7. کنترل مقرارت توسط واحدهای نظارت و بازرسی
 8. آنالیز کیفیت آب در حوزه کشاورزی و اطمینان از اکوسیستم محیط
 9. حوزه آموزش