مشاهده آنلاین غرفه بلورآزما نمایشگاه ایران ساخت
ورود به نمایشگاه
logo bloorazma
B Nitrite® Reagent 1

محلول ریجنت نیتریت (NO2-_N)

دانلود کاتالوگ ریجنت
امتیاز شما به ریجنت:

0 / 5. تعداد رای: 0

اشتراک گذاری ریجنت:

نام: محلول ریجنت نیتریت

نام تجاری: B-Nitrite ®, Reagent, Diazotization Method

پارامتر مورد آنالیز: نیتریت (NO2-_N)

محدوده آنالیز: 0.3-0.002 ppm

نام روش: Diazotization Method

تعداد تست: 100

نوع (پلتفرم): محلول

توضیحات محلول ریجنت نیتریت

استفاده سریع و آسان از ریجنت های در حالت محلول، آنها را برای کاربرد های آزمایش آب در بسیاری از کشورهای جهان بسیار محبوب کرده است.

ریجنت های نوع محلول قاعده ای کلی برای آماده سازی مجزا ندارند، بلکه چندین جزء ترکیبی دارند و نیاز است با دستور خاصی به نمونه اضافه شوند.

از آنجایی که مقدار ریجنت ها تأثیر تعیین کننده ای در فراورده نهایی دارد، بسیار مهم است که درجه خلوص بالایی داشته باشند.

محلول ریجنت نیتریت، محلولی شیمیایی است که برای تعیین کمی غلظت و اندازه‌ گیری سطوح بالای نیتریت در نمونه‌ های آبی استفاده می‌ شود.

این محلول شیمیایی، در صنایع آب و فاضلاب، صنایع نساجی و صنایع شیمیایی مانند آبکاری و تمام صنایع مرتبط با آب کاربردهای گسترده ای دارد.

این ریجنت ها، برای تشخیص مقدار نیتریت، از روش استاندارد Diazotization تبعیت می کنند که توسط شرکت بلورآزما تولید شده است و پایدارای بسیار بالایی دارند.

محلول ریجنت نیتریت (به روش Diazotization) با نام تجاری B-Nitrite ®, Reagent, Diazotization Method به بازار عرضه شده است.

محلول ریجنت نیتریت، کیفیت و خلوص بسیار بالایی دارد و همین امر این امکان را برای کاربران آزمایشگاه فراهم می کند تا آنالیزهای دقیق و صحیحی انجام داده و به اندازه گیری های فوتومتری دقیقی دست پیدا کنند.

توجه داشته باشید که این مجموعه ریجنت آزمایشگاهی، شامل 100 تست بوده و در محدوده بسیار پایین غلظتی 0.3-0.002 ppm آنالیز انجام می دهد.

محلول ریجنت نیتریت، در بطری های مخصوص نگهداری می شود که ماندگاری طولانی برای آنها فراهم می کند و به سادگی به همراه نمونه در کووت اندازه گیری ریخته می شود.

استاندارد و ویژگی های شیمیایی این ریجنت نیتریت تولیدی شرکت بلورآزما، این قابلیت را دارد که برای استفاده با دستگاه های دیگر، از جمله برند HACH نیز مناسب می باشد.

عملکرد محلول ریجنت نیتریت

آب یک منبع طبیعی برای حیات است و علاوه بر تولید صنعتی و منبع استراتژیک برای توسعه اقتصادی، برای حفظ چرخه های بیولوژیکی، زمین شناسی و شیمیایی ضروری است.

مواد زیادی در ترکیب طبیعی آب ها وجود دارد که برخی از آنها، به دلیل فعالیت های انسانی، در مقادیر بیش از حدی وجود داردند و باعث عدم تعادل در کیفیت آب می شود.

یون نیتریت یکی از این مواد موجود در آب است و مقدار آن در آبهای طبیعی با سرعت  در حال افزایش است که عمدتاً به دلیل فعالیت های کشاورزی و صنعتی مانند استفاده گسترده از کودها در فعالیت های کشاورزی و تصفیه ناکارآمد پساب های خانگی و صنعتی است.

به منظور کنترل میزان نیتریت موجود در منابع آبی، آب و پساب ها باید به روشی قابل اعتماد و دقیق آنالیز شوند.

علاوه بر این، به دلیل بیماری هایی که می تواند ناشی از مصرف سطوح بالای نیترات باشد، سطح نیترات در آب های آشامیدنی و پساب ها باید کنترل شود.

برای تعیین کمی نیتریت موجود در یک نمونه، پیش از آنالیز (توسط دستگاه اسپکتروفتومتر یا روش های دیگر رنگ سنجی)، ابتدا نمونه ها باید به روش خاصی آماده سازی شوند.

یکی از الزامات اصلی مرحله آماده سازی نمونه های حاوی نیترات، افزودن مواد شیمیایی با نام ریجنت یا معرف شیمیایی متناسب با نوع ماده مورد ارزیابی است.

روش های مختلفی برای تعیین نیتریت وجود دارد که افزودن محلول ریجنت نیتریت به روش Diazotization، یکی از روش های ساده و استاندارد است.

این روش شامل افزودن Diazotization به نمونه است و میزان جذب مربوط به رنگ تولید شده را می توان با اسپکتروفتومتر UV-Vis اندازه گیری کرد.

این محلول ریجنت نیتریت برای استفاده در نمونه هایی طراحی شده است که محدوده مورد انتظار مقدار نیتریت، 0.002 تا 0.3 میلی گرم در لیتر است.

در نهایت، می توان طی مراحل کلی زیر از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Vis برای تعیین غلظت نیتریت موجود در واکنش انجام شده استفاده کرد:

 1. طیف سنج را روشن کنید.
 2. آزمون را انتخاب کنید.
 3. نمونه مرجع را درستگاه قرار دهید.
 4. نمونه آماده شده را درستگاه قرار دهید.
 5. طول موج λmax، مربوط به حداکثر میزان جذب، متناسب با غلظت یون های نیتریت موجود در نمونه است.
 6. نتایج را بر حسب میلی گرم در لیتر (ppm) بخوانید.

توصیه های لازم جهت کار با محلول ریجنت نیتریت

در زیر چند توصیه کلی برای استفاده از این مجموعه ریجنت آورده شده است:

 • دمای توصیه شده برای نگهداری ریجنت 10-25 درجه سانتیگراد است.
 • برای اطمینان از نتایج دقیق، توصیه می‌ شود برگه‌ های اطلاعات ایمنی (MSDS/SDS) را برای مواد شیمیایی مورد استفاده بررسی کنید.
 • ممکن است باعث سوزش چشم، سوختگی شدید , مسمومیت شود. پس در هنگام استفاده از ریجنت نیتریت، از تجهیزات حفاظت فردی توصیه شده استفاده کنید.
 • نمونه ها را در بطری های شیشه ای یا پلاستیکی تمیز جمع آوری کنید.
 • محلول واکنش را طبق مقررات محلی و ملی دفع کنید.

مزایای محلول ریجنت نیتریت

وجه تمایز مهم در تولید محلول ریجنت نیتریت، عدم استفاده از مهندسی معکوس است و دانش فنی با استفاده از استانداردهای بین المللی (ASTM) و مقالات و پتنت­ ها حاصل گردیده و کپی کاری از نمونه ­های خارجی صورت نگرفته است.

یکی دیگر از مزیت های این محصولات، پایداری بالا و جوابدهی دقیق آن به انواع نمونه ­ها و تطابق آن با انواع دستگاه ­های موجود در بازار است.

همچنین گستره کاری و تعداد تست بالای محلول ریجنت نیتریت (100 تست) نیز مزیت دیگری است که با صرف وقت و انرژی و هزینه بالایی بدست آمده است.

درحال حاضر، امکان ارائه حجم­ های متنوع از محلول ریجنت نیتریت، بسته به دلخواه مشتری (در حالت محلول) فراهم شده است.

این ریجنت های با کیفیت بالا و تولید شده در مرکز پیشرفته بلورآزما، به وضوح با تاریخ انقضا و Application Number بر روی هر بطری قابل ردیابی هستند.

با توجه به اینکه این محصول تاریخ انقضاء مشخصی دارد، مشتری می ­تواند با توجه به مقدار مصرفی که تاریخ مشخص شده دارد، سفارش گذاری خود را انجام دهد.

به این ترتیب با افزایش مقدار سفارش توسط مشتری، بهای تمام شده برای مشتری نیز به مراتب کمتر خواهد بود.

حلال ­ها و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این مدل ریجنت نیترات از نظر خلوص همواره چک می ­شوند و در مواقعی بعضی از مواد یا سنتز شده و در صورت لزوم، از پروسه­ های خالص سازی عبور می ‌کنند.

در دستگاه های اسپکتروفتومتر تولیدی شرکت بلورآزما، محلول ریجنت نیتریت (B-Nitrite ®, Reagent, Diazotization Method) به صورت متد پیش فرض موجود است و علاوه بر آن با سایر دستگاه­ ها نیز سازگار می ­باشد.

کاربرد محلول ریجنت نیتریت

 1. آنالیز آلودگی ها و کنترل کیفیت آب آشامیدنی
 2. کنترل کیفیت فاضلاب در سیستم های تصفیه و فرایندی
 3. آنالیز آلودگی های پساب صنعتی و کنترل کیفیت آنها
 4. بهینه سازی فرایندهای صنعتی که از آب استفاده می کنند
 5. آنالیزهای زیست محیطی و کنترل آلایندها طبق قوانین و استانداردهای مجاز
 6. تحقیقات مرتبط با کیفیت آب، آلاینده ها و اثرات زیست محیطی
 7. کنترل مقرارت توسط واحدهای نظارت و بازرسی
 8. آنالیز کیفیت آب در حوزه کشاورزی و اطمینان از اکوسیستم محیط
 9. حوزه آموزش
 10. برای نظارت بر اثربخشی برنامه های کاهش خوردگی و پیشیگیری از آن
 11. کنترل سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی
 12. آنالیزهای کمی و کیفی
 13. کروماتوگرافی
 14. تیتراسیون
 15. الکتروشیمی
 16. تشخیص یون ­ها
 17. سنتزهای آلی شیمیایی
 18. سنتزهای حوزه کشاورزی و محیط زیست
 19. سنتزهای بیولوژیکی