مشاهده آنلاین غرفه بلورآزما نمایشگاه ایران ساخت
ورود به نمایشگاه
logo bloorazma
B Sulfite® Reagent 1

ریجنت ست سولفیت (SO3²⁻)

دانلود کاتالوگ ریجنت
امتیاز شما به ریجنت:

0 / 5. تعداد رای: 0

اشتراک گذاری ریجنت:

نام: ریجنت ست سولفیت

نام تجاری: B-Sulfite ®, Reagent Set, Colorimetric Method

پارامتر مورد آنالیز: سولفیت (SO3²⁻)

محدوده آنالیز: 5.0-0.1 ppm

نام روش: Colorimetric Method

تعداد تست: 100

نوع (پلتفرم): محلول و پودر

توضیحات ریجنت ست سولفیت

استفاده سریع و آسان از ریجنت های در حالت محلول و پودری، آنها را برای کاربرد های آزمایش آب در بسیاری از کشورهای جهان بسیار محبوب کرده است.

ریجنت های نوع محلول رایج تر هستند، اما استفاده از ریجنت های پودری راحت تر است. ریجنت ها، قاعده ای کلی برای آماده سازی مجزا ندارند، بلکه چندین جزء ترکیبی دارند و نیاز است با دستور خاصی به نمونه اضافه شوند.

از آنجایی که مقدار ریجنت ها تأثیر تعیین کننده ای در فراورده نهایی دارد، بسیار مهم است که درجه خلوص بالایی داشته باشند.

ریجنت ست سولفیت، محلول یا پودر شیمیایی است که برای تعیین کمی غلظت و اندازه‌ گیری سطوح سولفیت در نمونه‌ های آبی استفاده می‌ شود.

این محصولات شیمیایی، در صنایع آب و فاضلاب، صنایع نساجی، صنایع شیمیایی و تمام صنایع مرتبط با آب کاربردهای گسترده ای دارد.

این ریجنت ها، برای تشخیص مقدار سولفیت، از روش استاندارد Colorimetric تبعیت می کنند که توسط شرکت بلورآزما تولید شده است و پایدارای بسیار بالایی دارند.

ریجنت ست سولفیت با نام تجاری B-Sulfite ®, Reagent Set, Colorimetric Method توسط شرکت بلورآزما به بازار عرضه شده است.

محصولات ریجنت ست سولفیت، کیفیت و خلوص بسیار بالایی دارند و همین امر این امکان را برای کاربران آزمایشگاه فراهم می کند تا آنالیزهای دقیق و صحیحی انجام دهند.

توجه داشته باشید که این مجموعه ریجنت آزمایشگاهی، شامل 100 تست بوده و در محدوده غلظتی 5.0-0.1 ppm آنالیز انجام می دهد.

محلول ریجنت ست سولفیت، در بطری های مخصوص نگهداری می شود که ماندگاری طولانی برای آنها فراهم می کند و به سادگی به همراه نمونه در کووت اندازه گیری ریخته می شود.

حالت پودری ریجنت سولفیت نیز در بسته های فویل آلومینیومی مخصوصی نگهداری می شود که هم دسترسی به نور آفتاب ندارند و هم ماندگاری بالایی را فراهم می کنند.

استاندارد و ویژگی های شیمیایی ریجنت سولفیت این قابلیت را دارد که برای استفاده با دستگاه های دیگر، از جمله برند HACH نیز مناسب می باشد.

عملکرد ریجنت ست سولفیت

سولفیت ها ترکیباتی هستند که حاوی یون سولفیت، یعنی SO2− 3 هستند و به وفور به عنوان افزودنی های غذایی تنظیم شده استفاده می شوند.

آژانس مقررات سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) حد غلظت یون سولفیت را در غذاها (≤10 mg/kg)، نوشیدنی ها و مایعات (≤10 mg/L) مشخص و تعیین کرده است.

در حوزه صنعتی، سولفیت بیشتر در بویلرها و آب تغذیه دیگ بخار یافت می شود، جایی که از آن برای مهار خوردگی با کاهش اکسیژن محلول استفاده می شود.

همچنین ممکن است در ضایعات صنعتی مانند پساب کارخانه کاغذ یافت شود. سولفیت به طور معمول در آب های طبیعی وجود ندارد زیرا به راحتی به سولفات اکسید می شود.

چه برای آب آشامیدنی و چه در مصارف صنعتی و پساب ها، کنترل میزان سولفیت امری مهم و ضروری به شمار می آید.

ریجنت های مختلفی برای تعیین مقدار دقیق سولفیت وجود دارد که افزودن ریجنت ست سولفیت به روش Colorimetric، یکی از روش های ساده و استاندارد است.

در حوزه های آنالیز و آزمایشگاهی، روش Colorimetric فرایندی شیمیایی است که می تواند برای تشخیص وجود یون های سولفیت در محلول استفاده شود.

یک ریجنت سولفیت Colorimetric با سولفیت ها واکنش می دهد و طیفی از رنگ ها از بنفش تا بی رنگ را تولید می کند.

شدت رنگ تولید شده متناسب با غلظت سولفیت است. این مجموعه ریجنت ست سولفیت برای استفاده در نمونه هایی طراحی شده اند که محدوده مورد انتظار 0.1 تا 5.0 ppm می باشد.

در نهایت، می توان طی مراحل کلی زیر از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Vis برای تعیین غلظت سولفیت موجود در واکنش انجام شده استفاده کرد:

 1. طیف سنج را روشن کنید.
 2. آزمون را انتخاب کنید.
 3. نمونه مرجع را درستگاه قرار دهید.
 4. نمونه آماده شده را درستگاه قرار دهید.
 5. طول موج λmax، مربوط به حداکثر میزان جذب، متناسب با غلظت سولفیت موجود در نمونه است.
 6. نتایج را بر حسب میلی گرم در لیتر (ppm) بخوانید.

توصیه های لازم جهت کار با ریجنت ست سولفیت

در زیر چند توصیه کلی برای استفاده از این مجموعه ریجنت سولفیت آورده شده است:

 • دمای توصیه شده برای نگهداری ریجنت سولفیت، 10-25 درجه سانتیگراد است.
 • برای اطمینان از نتایج دقیق، توصیه می‌ شود برگه‌ های اطلاعات ایمنی (MSDS/SDS) را برای مواد شیمیایی مورد استفاده بررسی کنید.
 • ممکن است باعث سوزش چشم، سوختگی شدید , مسمومیت شود. پس در هنگام استفاده از ریجنت ست سولفیت، از تجهیزات حفاظت فردی توصیه شده استفاده کنید.
 • نمونه ها را در بطری های شیشه ای یا پلاستیکی تمیز جمع آوری کنید.
 • محلول واکنش را طبق مقررات محلی و ملی دفع کنید.

مزایای ریجنت ست سولفیت

وجه تمایز مهم در تولید ریجنت ست سولفیت، عدم استفاده از مهندسی معکوس است و دانش فنی با استفاده از استانداردهای بین المللی (ASTM) و مقالات و پتنت­ ها حاصل گردیده است.

یکی دیگر از مزیت های این محصولات، پایداری بالا و جوابدهی دقیق آن به انواع نمونه ­ها و تطابق آن با انواع دستگاه ­های موجود در بازار است.

همچنین گستره کاری و تعداد تست بالای ریجنت ست سولفیت (100 تست) نیز مزیت دیگری است که با صرف وقت و انرژی و هزینه بالایی بدست آمده است.

درحال حاضر، امکان ارائه حجم­ های متنوع از ریجنت ست سولفیت، بسته به دلخواه مشتری (هم در حالت محلول و هم پودری) فراهم شده است.

این ریجنت های با کیفیت بالا و تولید شده در مرکز پیشرفته بلورآزما، به وضوح با تاریخ انقضا و Application Number بر روی هر بطری قابل ردیابی هستند.

با توجه به اینکه این محصول تاریخ انقضاء مشخصی دارد، مشتری می ­تواند با توجه به مقدار مصرفی که تاریخ مشخص شده دارد، سفارش گذاری خود را انجام دهد.

به این ترتیب با افزایش مقدار سفارش توسط مشتری، بهای تمام شده برای مشتری نیز به مراتب کمتر خواهد بود.

حلال ­ها و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت ریجنت سولفیت از نظر خلوص همواره چک می ­شوند و در مواقعی بعضی از مواد یا سنتز شده و در صورت لزوم، از پروسه­ های خالص سازی عبور می ‌کنند.

در دستگاه های اسپکتروفتومتر تولیدی شرکت بلورآزما، ریجنت ست سولفیت (B-Sulfide ®, Reagent Set, Methylene Blue Method) به صورت متد پیش فرض موجود است و علاوه بر آن با سایر دستگاه­ ها نیز سازگار می ­باشد.

کاربرد ریجنت ست سولفیت

 1. آنالیز آلودگی ها و کنترل کیفیت آب آشامیدنی
 2. کنترل کیفیت فاضلاب در سیستم های تصفیه و فرایندی
 3. آنالیز آلودگی های پساب صنعتی و کنترل کیفیت آنها
 4. بهینه سازی فرایندهای صنعتی که از آب استفاده می کنند
 5. آنالیزهای زیست محیطی و کنترل آلایندها طبق قوانین و استانداردهای مجاز
 6. تحقیقات مرتبط با کیفیت آب، آلاینده ها و اثرات زیست محیطی
 7. کنترل مقرارت توسط واحدهای نظارت و بازرسی
 8. آنالیز کیفیت آب در حوزه کشاورزی و اطمینان از اکوسیستم محیط
 9. حوزه آموزش
 10. برای نظارت بر اثربخشی برنامه های کاهش خوردگی و پیشیگیری از آن
 11. کنترل سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی
 12. آنالیزهای کمی و کیفی
 13. کروماتوگرافی
 14. تیتراسیون
 15. الکتروشیمی
 16. تشخیص یون ­ها
 17. سنتزهای آلی شیمیایی
 18. سنتزهای حوزه کشاورزی و محیط زیست
 19. سنتزهای بیولوژیکی