مشاهده آنلاین غرفه بلورآزما نمایشگاه ایران ساخت
ورود به نمایشگاه
logo bloorazma
ریجنت ست کلر آزاد

ریجنت ست کلر آزاد (DPD)

دانلود کاتالوگ ریجنت
امتیاز شما به ریجنت:

5 / 5. تعداد رای: 1

اشتراک گذاری ریجنت:

نام: ریجنت ست کلر آزاد

نام تجاری: B-Chlorine, Free (H.R)®, Reagent, DPD Method

پارامتر مورد آنالیز: Cl2 یا کلر آزاد

محدوده آنالیز: 2.0-0.02 ppm

نام روش: DPD Method

تعداد تست: 100

نوع (پلتفرم): پودر

توضیحات محصول ریجنت ست کلر آزاد

ریجنت ست کلر آزاد، یک پودر شیمیایی است که برای تعیین کمی غلظت و اندازه‌ گیری سطح کلر آزاد (مولکول Cl2) در نمونه‌ های آبی استفاده می‌ شود.

ریجنت ست کلر آزاد در صنایع آب و فاضلاب، صنایع نساجی، صنایع شیمیایی و دارویی کاربردهای بسیاری دارد.

این ریجنت، برای تشخیص کلر آزاد موجود در نمونه ها، از روش دی پی دی (DPD Method) استفاده می کند که توسط شرکت بلورآزما ساخته شده و به صورت پودر موجود است و پایدارای بسیار بالایی دارد.

روش DPD، یک روش رنگ سنجی است که همچنان روشی استاندارد برای تعیین سطح کلر آزاد نمونه های آبی در سراسر جهان به شمار می آید.

ریجنت ست کلر آزاد یک ماده خشک، سفید و کریستالی است (پودر) که در کیسه های فویل مهر و موم شده اند که ماندگاری طولانی برای آنها فراهم می کند و به سادگی به همراه نمونه در کووت اندازه گیری ریخته می شوند.

ریجنت ست کلر آزاد با نام تجاری B-Chlorine, Free (H.R)®, Reagent, DPD Method شامل 100 تست بوده و در محدوده غلظتی 2.0-0.02 ppm آنالیز انجام می دهد.

عملکرد ریجنت ست کلر آزاد

پیش از آنالیز مواد توسط دستگاه اسپکتروفتومتر، ابتدا باید به روش خاصی آماده سازی شوند که یکی از الزامات اصلی این مرحله، افزودن ریجنت شیمیایی است.

با توجه به اینکه ساختار شیمیایی و مولکولی هر ماده متفاوت است، بنابراین برای آنالیز هر ماده، باید ریجنت مخصوص به آن را به کار برد.

کلر بوی تند و تحریک کننده ای شبیه سفید کننده دارد که در غلظت های پایین قابل تشخیص است.

کلر به وفور برای ضدعفونی آب آشامیدنی و استخرها استفاده می شود، بسیار واکنش پذیر است و تقریباً با تمام عناصر می تواند ترکیباتی ایجاد کند.

کلر یک ضدعفونی کننده پرکاربرد برای تصفیه فاضلاب نیز به شمار می آید و برای از بین بردن باکتری های بیماری زا و کنترل ارگانیزم های مزاحم مانند باکتری های کاهنده آهن، لجن و باکتری های کاهنده سولفات موثر است.

کلر یک گاز سمی، خورنده، زرد مایل به سبز است که موجودات هدف را با اکسید کردن مواد سلولی از بین می برد و برای چشم ها و سیستم تنفسی نیز بسیار تحریک کننده است.

استفاده از کلر در تصفیه فاضلاب دارای معایبی است زیرا انواع خاصی از مواد آلی در فاضلاب را اکسید می کند و ترکیبات خطرناکی ایجاد می کند.

بنابراین، با توجه به محبوبیت روزافزون استفاده از کلر، DPD یک روش ساده و قابل اعتماد برای ارزیابی سطح کلر در آب تصفیه شده مورد نیاز است زیرا کنترل میزان آن از اهمیت ویژه ای هم برای فرایند های تصفیه و هم برای محیط زیست دارد.

DPD مخفف پودر N,N-diethyl-p-phenylenediamine است و نام یک ترکیب بی رنگ است که در حضور کلر و همچنین سایر عوامل اکسید کننده به رنگ صورتی روشن تبدیل می شود.

با افزودن این ریجنت پودری، هر چه نمونه صورتی تر شوذ، به این معنی است که کلر بیشتری در نمونه وجود دارد.

در نهایت، می توان از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Vis برای تعیین غلظت یون کلر در واکنش انجام شده استفاده کرد که نتایج بر حسب میلی گرم در لیتر (ppm) نمایش داده می شود.

توصیه های لازم جهت کار با ریجنت ست کلر آزاد

در زیر چند توصیه کلی برای استفاده از این مجموعه ریجنت آورده شده است:

 • دمای توصیه شده برای نگهداری ریجنت 10-25 درجه سانتیگراد است.
 • برای اطمینان از نتایج دقیق، توصیه می‌ شود برگه‌ های اطلاعات ایمنی (MSDS/SDS) را برای مواد شیمیایی مورد استفاده بررسی کنید.
 • ممکن است باعث سوزش چشم، سوختگی شدید , مسمومیت شود. پس در هنگام استفاده از ریجنت، از تجهیزات حفاظت فردی توصیه شده استفاده کنید.
 • نمونه ها را در بطری های شیشه ای یا پلاستیکی تمیز جمع آوری کنید.
 • محلول واکنش را طبق مقررات محلی و ملی دفع کنید.

مزایای ریجنت ست کلر آزاد

وجه تمایز مهم در تولید ریجنت ست کلر آزاد، عدم استفاده از مهندسی معکوس بوده است.

در تولید این ریجنت، دانش فنی با استفاده از استانداردهای بین المللی (ASTM) و مقالات و پتنت­ ها حاصل گردیده و کپی کاری از نمونه ­های خارجی صورت نگرفته است.

همین مهم باعث شده است که دانش فنی انحصاری تولید ریجنت ست کلر آزاد به طور ویژه در اختیار شرکت بلورآزما باشد.

یکی دیگر از مزیت های ویژه و متمایز کننده این محصول، پایداری بالا و جوابدهی دقیق آن به انواع نمونه ­ها و تطابق آن با انواع دستگاه ­های موجود در بازار است.

همچنین گستره کاری و تعداد تست بالای ریجنت ست کلر آزاد (100 تست) نیز مزیت دیگری است که با صرف وقت و انرژی و هزینه بالایی بدست آمده است.

درحال حاضر، امکان ارائه حجم­ های متنوع از ریجنت ست کلر آزاد، بسته به دلخواه مشتری و در حالت محلول فراهم شده است.

این ریجنت های با کیفیت بالا و تولید شده در مرکز پیشرفته بلورآزما، به وضوح با تاریخ انقضا و Application Number بر روی هر بطری قابل ردیابی هستند.

با توجه به اینکه این محصول تاریخ انقضاء مشخصی دارد، مشتری می ­تواند با توجه به مقدار مصرفی که تاریخ مشخص شده دارد، سفارش گذاری انجام دهد.

به این ترتیب با افزایش مقدار سفارش ریجنت ست کلر آزاد، بهای تمام شده برای مشتری به مراتب کمتر خواهد بود.

حلال ­ها و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این ریجنت از نظر خلوص همواره چک می ­شوند و در مواقعی بعضی از مواد یا سنتز شده و در صورت لزوم، از پروسه­ های خالص سازی عبور می ‌کنند.

در دستگاه های اسپکتروفتومتر تولیدی شرکت بلورآزما، ریجنت ست کلر آزاد (B-Chlorine, Free (H.R)®, Reagent, DPD Method) به صورت متد پیش فرض موجود است و علاوه بر آن با سایر دستگاه­ ها نیز سازگار می ­باشد.

کاربرد ریجنت ست کلر آزاد

 1. آنالیز آلودگی ها و کنترل کیفیت آب آشامیدنی
 2. کنترل کیفیت فاضلاب در سیستم های تصفیه و فرایندی
 3. آنالیز آلودگی های پساب صنعتی و کنترل کیفیت آنها
 4. بهینه سازی فرایندهای صنعتی که از آب استفاده می کنند
 5. آنالیزهای زیست محیطی و کنترل آلایندها طبق قوانین و استانداردهای مجاز
 6. تحقیقات مرتبط با کیفیت آب، آلاینده ها و اثرات زیست محیطی
 7. کنترل مقرارت توسط واحدهای نظارت و بازرسی
 8. آنالیز کیفیت آب در حوزه کشاورزی و اطمینان از اکوسیستم محیط
 9. حوزه آموزش