مشاهده آنلاین غرفه بلورآزما نمایشگاه ایران ساخت
ورود به نمایشگاه
logo bloorazma
ریجنت ست کلراید

ریجنت ست کلراید، روش Mercuric Thiocyanate

دانلود کاتالوگ ریجنت
امتیاز شما به ریجنت:

5 / 5. تعداد رای: 1

اشتراک گذاری ریجنت:

نام: ریجنت ست کلراید

نام تجاری: B-Chloride (H.R)®, Reagent Set, Mercuric Thiocyanate Method

پارامتر مورد آنالیز: Cl- یا یون کلراید

محدوده آنالیز: 25-0.1 ppm

نام روش: Mercuric Thiocyanate Method

تعداد تست: 100

نوع (پلتفرم): محلول

توضیحات محصول ریجنت ست کلراید

مجموعه ریجنت ست کلراید، یک محلول شیمیایی است که برای تعیین کمی غلظت و اندازه‌ گیری سطح کلراید (یون کلر) در نمونه‌ های آبی استفاده می‌ شود.

محلول ریجنت ست کلراید در صنایع آب و فاضلاب، صنایع نساجی، صنایع شیمیایی و دارویی کاربرد دارد.

این کیت، برای تشخیص یون های کلر در نمونه، از روش مرکوریک تیوسیانات (Mercuric Thiocyanate Method) استفاده می کند که توسط شرکت بلورآزما ساخته شده و به صورت محلول موجود است و پایدارای بسیار بالایی دارد.

در روش مرکوریک تیوسیانات (Mercuric Thiocyanate Method)، وجود جیوه می‌ تواند محدودیت‌ های تشخیص را در تعیین یون‌ های کلرید در آب توسط طیف‌ سنجی بهبود بخشد.

این تکنیک برای اولین بار در سال 1952 پیشنهاد شد و از آن زمان تا کنون یک روش استاندارد برای تعیین یون کلرید در آزمایشگاه‌ های سراسر جهان بوده است.

فرم محلول ریجنت ست کلراید، مایعی است که در بطری های مخصوص نگهداری می شود و به سادگی به همراه نمونه در کووت اندازه گیری ریخته می شوند.

ریجنت ست کلراید با نام تجاری B-Chloride (H.R)®, Reagent Set, Mercuric Thiocyanate Method شامل 100 تست بوده و در محدوده غلظتی 25-0.1 ppm آنالیز انجام می دهد.

عملکرد ریجنت ست کلراید

پیش از آنالیز مواد توسط دستگاه اسپکتروفتومتر، ابتدا باید به روش خاصی آماده سازی شوند که یکی از الزامات اصلی این مرحله، افزودن مواد شیمیایی با نام ریجنت یا معرف شیمیایی است.

با توجه به اینکه ساختار شیمیایی و مولکولی هر ماده متفاوت است، بنابراین برای آنالیز هر ماده، باید ریجنت مخصوص به آن را به کار برد.

کلر بوی تند و تحریک کننده ای شبیه سفید کننده دارد که در غلظت های پایین قابل تشخیص است.

کلر به وفور برای ضدعفونی آب آشامیدنی و استخرها استفاده می شود، بسیار واکنش پذیر است و تقریباً با تمام عناصر می تواند ترکیباتی ایجاد کند.

کلر یک ضد عفونی کننده پرکاربرد برای تصفیه فاضلاب نیز به شمار می آید و برای از بین بردن باکتری های بیماری زا و کنترل ارگانیزم های مزاحم مانند باکتری های کاهنده آهن، لجن و باکتری های کاهنده سولفات موثر است.

کلر یک گاز سمی، خورنده، زرد مایل به سبز است که موجودات هدف را با اکسید کردن مواد سلولی از بین می برد و برای چشم ها و سیستم تنفسی نیز بسیار تحریک کننده است.

استفاده از کلر در تصفیه فاضلاب دارای معایبی است زیرا انواع خاصی از مواد آلی در فاضلاب را اکسید می کند و ترکیبات خطرناکی ایجاد می کند.

بنابراین کنترل میزان آن از اهمیت ویژه ای هم برای فرایندهای تصفیه و هم برای محیط زیست دارد.

ریجنت ست کلراید حاضر، بر اساس واکنش بین یون های کلراید و محلولی از تیوسیانات جیوه انجام می شود.

ریجنت ست کلراید از کاتیون ها و آنیون هایی تشکیل شده است که تحت شرایطی به سرعت با کلر واکنش می دهند و یک محصول رنگی را تشکیل می دهد.

یون های جیوه با کلراید موجود در نمونه واکنش داده و کلرید جیوه را تشکیل می دهند. بعد از اینکه کل کلرید به شکل کلرید جیوه تبدیل گردید، یون‌ های جیوه یک کمپلکس صورتی-بنفش را تشکیل می‌ دهند.

در نهایت، می توان از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Vis برای تعیین غلظت یون کلر در واکنش انجام شده استفاده کرد که نتایج بر حسب میلی گرم در لیتر (ppm) نمایش داده می شود.

توصیه های لازم جهت کار با ریجنت ست کلراید

در زیر چند توصیه کلی برای استفاده از این مجموعه ریجنت آورده شده است:

 • دمای توصیه شده برای نگهداری ریجنت 10-25 درجه سانتیگراد است.
 • برای اطمینان از نتایج دقیق، توصیه می‌ شود برگه‌ های اطلاعات ایمنی (MSDS/SDS) را برای مواد شیمیایی مورد استفاده بررسی کنید.
 • ممکن است باعث سوزش چشم، سوختگی شدید , مسمومیت شود. پس در هنگام استفاده از ریجنت، از تجهیزات حفاظت فردی توصیه شده استفاده کنید.
 • نمونه ها را در بطری های شیشه ای یا پلاستیکی تمیز جمع آوری کنید.
 • این محصول حاوی جیوه است، بنابراین باید محلول واکنش را طبق مقررات محلی و ملی دور بریزید.

مزایای ریجنت ست کلراید

وجه تمایز مهم در تولید این ریجنت، عدم استفاده از مهندسی معکوس بوده است. تمام تلاش تخصصین بلورآزما بر این بوده است.

در تولید این ریجنت، دانش فنی با استفاده از استانداردهای بین المللی (ASTM) و مقالات و پتنت­ ها حاصل گردیده و کپی کاری از نمونه ­های خارجی صورت نگرفته است.

همین مهم باعث شده است که دانش فنی انحصاری تولید ریجنت ست کلراید به طور ویژه در اختیار شرکت بلورآزما باشد.

یکی دیگر از بخش های ویژه و متمایز کننده این محصول، پایداری بالا و جوابدهی دقیق آن به انواع نمونه ­ها و با انواع دستگاه ­های موجود در بازار است.

همچنین گستره کاری و تعداد تست بالای ریجنت ست کلراید نیز مزیت دیگری است که با صرف وقت و انرژی و هزینه بالایی بدست آمده است و در راستای این اهداف، از نیروهای متخصص در صنایع مختلف استفاده شد.

درحال حاضر، امکان ارائه حجم­ های متنوع از ریجنت ست کلراید، بسته به دلخواه مشتری و در حالت  محلول فراهم شده است.

با توجه به اینکه این محصول تاریخ انقضاء مشخصی دارد، مشتری می ­تواند با توجه به مقدار مصرفی که تاریخ مشخص شده دارد، سفارش گذاری انجام دهد.

به این ترتیب با افزایش مقدار سفارش ریجنت ست کلراید، بهای تمام شده برای مشتری به مراتب کمتر خواهد بود.

حلال ­ها و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این ریجنت از نظر خلوص همواره چک می ­شوند و در مواقعی بعضی از مواد یا سنتز شده و یا از پروسه­ های خالص سازی عبور می ‌کنند.

به دلیل تولید انواع دستگاه اسپکتروفتومتر توسط شرکت بلورآزما، ریجنت B-Chloride (H.R)®, Reagent Set, Mercuric Thiocyanate Method به صورت متد پیش فرض در دستگاه ­ها موجود است و علاوه بر آن با سایر دستگاه­ ها نیز سازگار می ­باشد.

کاربرد ریجنت ست کلراید

 1. آنالیز آلودگی ها و کنترل کیفیت آب آشامیدنی
 2. کنترل کیفیت فاضلاب در سیستم های تصفیه
 3. آنالیز آلودگی های پساب صنعتی و کنترل کیفیت آنها
 4. بهینه سازی فرایندهای صنعتی که از آب استفاده می کنند
 5. آنالیزهای زیست محیطی و کنترل آلایندها طبق قوانین و استانداردهای مجاز
 6. تحقیقات مرتبط با کیفیت آب، آلاینده ها و اثرات زیست محیطی
 7. کنترل مقرارت توسط واحدهای نظارت و بازرسی
 8. آنالیز کیفیت آب در حوزه کشاورزی و اطمینان از اکوسیستم محیط
 9. حوزه آموزش