مشاهده آنلاین غرفه بلورآزما نمایشگاه ایران ساخت
ورود به نمایشگاه
logo bloorazma
B Phenol® Reagent 1 1 scaled

ریجنت ست فنول (4-Aminoantipyrine)

دانلود کاتالوگ ریجنت
امتیاز شما به ریجنت:

0 / 5. تعداد رای: 0

اشتراک گذاری ریجنت:

نام: ریجنت ست فنول

نام تجاری: B-Phenol ®, Reagent Set, 4-Aminoantipyrine Method

پارامتر مورد آنالیز: فنول (C6H5OH)

محدوده آنالیز: 0.2-0.002 ppm

نام روش: 4-Aminoantipyrine Method

تعداد تست: 100

نوع (پلتفرم): محلول و پودر

توضیحات ریجنت ست فنول

استفاده سریع و آسان از ریجنت های در حالت محلول و پودری، آنها را برای کاربرد های آزمایش آب در بسیاری از کشورهای جهان بسیار محبوب کرده است.

ریجنت های نوع محلول رایج تر هستند، اما استفاده از ریجنت های پودری راحت تر است. ریجنت ها، قاعده ای کلی برای آماده سازی مجزا ندارند، بلکه چندین جزء ترکیبی دارند و نیاز است با دستور خاصی به نمونه اضافه شوند.

از آنجایی که مقدار ریجنت ها تأثیر تعیین کننده ای در فراورده نهایی دارد، بسیار مهم است که درجه خلوص بالایی داشته باشند.

ریجنت ست فنول، محلول یا پودر شیمیایی است که برای تعیین کمی غلظت و اندازه‌ گیری سطوح پایین فنول در نمونه‌ های آبی استفاده می‌ شود.

این محصولات شیمیایی، در صنایع آب و فاضلاب، صنایع نساجی و صنایع شیمیایی مانند آبکاری و تمام صنایع مرتبط با آب کاربردهای گسترده ای دارد.

این ریجنت ها، برای تشخیص مقدار فنول، از روش استاندارد 4-Aminoantipyrine تبعیت می کنند که توسط شرکت بلورآزما تولید شده است و پایدارای بسیار بالایی دارند.

ریجنت ست فنول (به روش 4-Aminoantipyrine) با نام تجاری B-Phenol ®, Reagent Set, 4-Aminoantipyrine Method به بازار عرضه شده است.

محصولات ریجنت ست فنول، کیفیت و خلوص بسیار بالایی دارد و همین امر این امکان را برای کاربران آزمایشگاه فراهم می کند تا آنالیزهای دقیق و صحیحی انجام داده و به اندازه گیری های فوتومتری دقیقی دست پیدا کنند.

توجه داشته باشید که این مجموعه ریجنت آزمایشگاهی، شامل 100 تست بوده و در محدوده بسیار پایین غلظتی 0.2-0.002 ppb آنالیز انجام می دهد.

محلول ریجنت ست فنول، در بطری های مخصوص نگهداری می شود که ماندگاری طولانی برای آنها فراهم می کند و به سادگی به همراه نمونه در کووت اندازه گیری ریخته می شود.

حالت پودری این ریجنت فنول نیز در بسته های فویل آلومینیومی مخصوصی نگهداری می شود که هم دسترسی به نور آفتاب ندارند و هم ماندگاری بالایی را فراهم می کنند.

استاندارد و ویژگی های شیمیایی ریجنت فنول تولیدی شرکت بلورآزما، این قابلیت را دارد که برای استفاده با دستگاه های دیگر، از جمله برند HACH نیز مناسب می باشد.

عملکرد ریجنت ست فنول

فنول یک ترکیب آلی سمی است که به دلیل تخلیه فاضلاب های آلوده از فعالیت های صنعتی، کشاورزی و خانگی در بسترهای آبی یافت می شود.

فنول ذاتاً یک هیدروکربن آروماتیک نیمه فرار است که می تواند در فاضلاب با نرخ های متفاوتی شناسایی شود که از حداقل چند هزارم میلی گرم میلی گرم در لیتر تا 7000 میلی گرم در لیتر در بیشتر صنایع موجود است.

ترکیبات فنولی سمی هستند و اثرات شدید و طولانی مدتی را هم بر انسان و هم بر محیط زیست وارد می کنند.

ورود ترکیبات فنولی به محیط آبی ناشی از فعالیت های طبیعی، صنعتی، خانگی و کشاورزی است و به عنوان آلاینده های اولویت دار ثبت شده اند.

برهمکنش این ترکیبات با میکروارگانیزم‌ ها، ترکیبات معدنی و سایر ترکیبات آلی موجود در آب می‌ تواند ترکیبات جایگزین یا بخش‌ های دیگری تولید کند که ممکن است به اندازه ترکیبات فنولی اصلی سمی باشند.

ترکیبات فنولی دسته ای از ترکیبات آلی با گروه (های) هیدروکسیل هستند که مستقیماً به یک یا چند حلقه اروماتیک پیوند دارند.

اولین عضو مواد شیمیایی متعلق به این دسته از ترکیبات آلی فنول نامیده می شود که با فرمول شیمیایی C6H5OH به نام اسید کربولیک، بنزوفنول یا هیدروکسی بنزن نیز شناخته می شود. سایر اعضای این گروه از مشتقات فنول هستند.

برای تعیین کمی فنول در یک نمونه، پیش از آنالیز باید نمونه ها به روش خاصی آماده سازی شوند. یکی از الزامات اصلی مرحله آماده سازی، افزودن ریجنت شیمیایی متناسب با فنول است.

ریجنت های مختلفی برای تعیین مقدار دقیق فنول وجود دارد که افزودن ریجنت ست فنول به روش 4-Aminoantipyrine، یکی از روش های ساده و استاندارد است.

روش 4-Aminoantipyrine نه تنها برای تعیین کالریمتری ترکیبات فنولی استفاده می شود، بلکه به عنوان ریجنت تحلیلی برای تعیین موارد دیگر از جمله پراکسید هیدروژن، کلسترول، آمین های آروماتیک و اسید اوریک نیز به کار می رود.

ترکیبات فنولی را می توان با واکنش دادن نمونه ها در pH های مشخص و افزودن 4-Aminoantipyrine برای تولید کمپلکس زرد یا کهربایی رنگ تعیین کرد.

میزان جذب مربوط به رنگ تولید شده در کمپلکس را می توان با اسپکتروفتومتر UV-Vis اندازه گیری کرد.

این ریجنت ست فنول برای استفاده در نمونه هایی طراحی شده است که محدوده مورد انتظار مقدار فنول، 0.002 تا 0.2 ppm است.

در نهایت، می توان طی مراحل کلی زیر از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Vis برای تعیین غلظت فنول موجود در واکنش انجام شده استفاده کرد:

 1. طیف سنج را روشن کنید.
 2. آزمون را انتخاب کنید.
 3. نمونه مرجع را درستگاه قرار دهید.
 4. نمونه آماده شده را درستگاه قرار دهید.
 5. طول موج λmax، مربوط به حداکثر میزان جذب، متناسب با غلظت فنول موجود در نمونه است.
 6. نتایج را بر حسب میلی گرم در لیتر (ppm) بخوانید.

توصیه های لازم جهت کار با ریجنت ست فنول

در زیر چند توصیه کلی برای استفاده از این مجموعه ریجنت آورده شده است:

 • دمای توصیه شده برای نگهداری این ریجنت فنول، 10-25 درجه سانتیگراد است.
 • برای اطمینان از نتایج دقیق، توصیه می‌ شود برگه‌ های اطلاعات ایمنی (MSDS/SDS) را برای مواد شیمیایی مورد استفاده بررسی کنید.
 • ممکن است باعث سوزش چشم، سوختگی شدید , مسمومیت شود. پس در هنگام استفاده از ریجنت فنول، از تجهیزات حفاظت فردی توصیه شده استفاده کنید.
 • نمونه ها را در بطری های شیشه ای یا پلاستیکی تمیز جمع آوری کنید.
 • محلول واکنش را طبق مقررات محلی و ملی دفع کنید.

مزایای ریجنت ست فنول

وجه تمایز مهم در تولید ریجنت ست فنول، عدم استفاده از مهندسی معکوس است و دانش فنی با استفاده از استانداردهای بین المللی (ASTM) و مقالات و پتنت­ ها حاصل گردیده و کپی کاری از نمونه ­های خارجی صورت نگرفته است.

یکی دیگر از مزیت های این محصولات، پایداری بالا و جوابدهی دقیق آن به انواع نمونه ­ها و تطابق آن با انواع دستگاه ­های موجود در بازار است.

همچنین گستره کاری و تعداد تست بالای ریجنت ست فنول (100 تست) نیز مزیت دیگری است که با صرف وقت و انرژی و هزینه بالایی بدست آمده است.

درحال حاضر، امکان ارائه حجم­ های متنوع از ریجنت ست فنول، بسته به دلخواه مشتری (هم در حالت محلول و هم پودری) فراهم شده است.

این ریجنت های با کیفیت بالا و تولید شده در مرکز پیشرفته بلورآزما، به وضوح با تاریخ انقضا و Application Number بر روی هر بطری قابل ردیابی هستند.

با توجه به اینکه این محصول تاریخ انقضاء مشخصی دارد، مشتری می ­تواند با توجه به مقدار مصرفی که تاریخ مشخص شده دارد، سفارش گذاری خود را انجام دهد.

به این ترتیب با افزایش مقدار سفارش توسط مشتری، بهای تمام شده برای مشتری نیز به مراتب کمتر خواهد بود.

حلال ­ها و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این ریجنت فنول از نظر خلوص همواره چک می ­شوند و در مواقعی بعضی از مواد یا سنتز شده و در صورت لزوم، از پروسه­ های خالص سازی عبور می ‌کنند.

در دستگاه های اسپکتروفتومتر تولیدی شرکت بلورآزما، ریجنت ست فنول (B-Phenol®, Reagent Set, 4-Aminoantipyrine Method) به صورت متد پیش فرض موجود است و علاوه بر آن با سایر دستگاه­ ها نیز سازگار می ­باشد.

کاربرد ریجنت ست فنول

 1. آنالیز آلودگی ها و کنترل کیفیت آب آشامیدنی
 2. کنترل کیفیت فاضلاب در سیستم های تصفیه و فرایندی
 3. آنالیز آلودگی های پساب صنعتی و کنترل کیفیت آنها
 4. بهینه سازی فرایندهای صنعتی که از آب استفاده می کنند
 5. آنالیزهای زیست محیطی و کنترل آلایندها طبق قوانین و استانداردهای مجاز
 6. تحقیقات مرتبط با کیفیت آب، آلاینده ها و اثرات زیست محیطی
 7. کنترل مقرارت توسط واحدهای نظارت و بازرسی
 8. آنالیز کیفیت آب در حوزه کشاورزی و اطمینان از اکوسیستم محیط
 9. حوزه آموزش
 10. برای نظارت بر اثربخشی برنامه های کاهش خوردگی و پیشیگیری از آن
 11. کنترل سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی
 12. آنالیزهای کمی و کیفی
 13. کروماتوگرافی
 14. تیتراسیون
 15. الکتروشیمی
 16. تشخیص یون ­ها
 17. سنتزهای آلی شیمیایی
 18. سنتزهای حوزه کشاورزی و محیط زیست
 19. سنتزهای بیولوژیکی