مشاهده آنلاین غرفه بلورآزما نمایشگاه ایران ساخت
ورود به نمایشگاه
logo bloorazma
B Nitrate® Reagent 1 1 scaled

محلول ریجنت نیترات (2,6-Dimethylpenol)

دانلود کاتالوگ ریجنت
امتیاز شما به ریجنت:

0 / 5. تعداد رای: 0

اشتراک گذاری ریجنت:

نام: محلول ریجنت نیترات

نام تجاری: B-Nitrate ®, Reagent Set, 2,6-Dimethylphenol Method

پارامتر مورد آنالیز: نیترات (NO3-_N)

محدوده آنالیز: 25-0.1 ppm

نام روش: 2,6-Dimethylphenol Method

تعداد تست: 70

نوع (پلتفرم): محلول

توضیحات محلول ریجنت نیترات

استفاده سریع و آسان از ریجنت های در حالت محلول، آنها را برای کاربرد های آزمایش آب در بسیاری از کشورهای جهان بسیار محبوب کرده است.

ریجنت های نوع محلول قاعده ای کلی برای آماده سازی مجزا ندارند، بلکه چندین جزء ترکیبی دارند و نیاز است با دستور خاصی به نمونه اضافه شوند.

از آنجایی که مقدار ریجنت ها تأثیر تعیین کننده ای در فراورده نهایی دارد، بسیار مهم است که درجه خلوص بالایی داشته باشند.

محلول ریجنت نیترات، محلولی شیمیایی است که برای تعیین کمی غلظت و اندازه‌ گیری سطوح بالای نیترات در نمونه‌ های آبی استفاده می‌ شود.

این محلول شیمیایی، در صنایع آب و فاضلاب، صنایع نساجی و صنایع شیمیایی مانند آبکاری و تمام صنایع مرتبط با آب کاربردهای گسترده ای دارد.

این ریجنت ها، برای تشخیص مقدار نیترات، از روش استاندارد 2,6-Dimethylphenol تبعیت می کنند که توسط شرکت بلورآزما تولید شده است و پایدارای بسیار بالایی دارند.

محلول ریجنت نیترات (به روش 2,6-Dimethylphenol) با نام تجاری B-Nitrate ®, Reagent Set, 2,6-Dimethylphenol Method به بازار عرضه شده است.

محلول ریجنت نیترات، کیفیت و خلوص بسیار بالایی دارد و همین امر این امکان را برای کاربران آزمایشگاه فراهم می کند تا آنالیزهای دقیق و صحیحی انجام داده و به اندازه گیری های فوتومتری دقیقی دست پیدا کنند.

توجه داشته باشید که این مجموعه ریجنت آزمایشگاهی، شامل 70 تست بوده و در محدوده پایین غلظتی 25-0.1 ppm آنالیز انجام می دهد.

محلول ریجنت نیترات، در بطری های مخصوص نگهداری می شود که ماندگاری طولانی برای آنها فراهم می کند و به سادگی به همراه نمونه در کووت اندازه گیری ریخته می شود.

استاندارد و ویژگی های شیمیایی این ریجنت تولیدی شرکت بلورآزما، این قابلیت را دارد که برای استفاده با دستگاه های دیگر، از جمله برند HACH نیز مناسب می باشد.

عملکرد محلول ریجنت نیترات

آب یک منبع طبیعی برای حیات است و علاوه بر تولید صنعتی و منبع استراتژیک برای توسعه اقتصادی، برای حفظ چرخه های بیولوژیکی، زمین شناسی و شیمیایی ضروری است.

مواد زیادی در ترکیب طبیعی آب ها وجود دارد که برخی از آنها، به دلیل فعالیت های انسانی، در مقادیر بیش از حدی وجود داردند و باعث عدم تعادل در کیفیت آب می شود.

یون نیترات یکی از این مواد موجود در آب است و مقدار آن در آبهای طبیعی با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش است که عمدتاً به دلیل فعالیت های کشاورزی و صنعتی مانند استفاده گسترده از کودها در فعالیت های کشاورزی و تصفیه ناکارآمد پساب های خانگی و صنعتی است.

طبق برخی قطعنامه ها، حد غلظت نیتروژن-نیترات در آب شیرین 10 میلی گرم بر لیتر است. به منظور کنترل این میزان، آب و پساب ها باید به روشی قابل اعتماد و دقیق آنالیز شوند.

علاوه بر این، به دلیل بیماری هایی که می تواند ناشی از مصرف سطوح بالای نیترات باشد، سطح نیترات در آب های آشامیدنی و پساب ها باید کنترل شود.

برای تعیین کمی نیترات موجود در یک نمونه، پیش از آنالیز (توسط دستگاه اسپکتروفتومتر یا روش های دیگر رنگ سنجی)، ابتدا نمونه ها باید به روش خاصی آماده سازی شوند.

یکی از الزامات اصلی مرحله آماده سازی نمونه های حاوی نیترات، افزودن مواد شیمیایی با نام ریجنت یا معرف شیمیایی متناسب با نوع ماده مورد ارزیابی است.

روش های مختلفی برای تعیین نیترات وجود دارد که افزودن محلول ریجنت نیترات به روش 2,6-Dimethylphenol، یکی از روش های ساده و کم هزینه است.

2,6-Xylenol یک ترکیب شیمیایی است که یکی از شش ایزومر Xylenol است و معمولاً به عنوان 2,6-Dimethylpenol یا DMP شناخته می شود.

این روش شامل افزودن 2,6-Dimethylphenol به نمونه است و میزان جذب مربوط به رنگ تولید شده را می توان با اسپکتروفتومتر UV-Vis اندازه گیری کرد.

روش DMP یک روش اسپکتروفتومتری بسیار حساس و سریع برای تعیین سطوح پایین منگنز در آب، فاضلاب و آب دریا است. این محلول ریجنت نیترات برای استفاده در نمونه هایی طراحی شده است که محدوده مورد انتظار مقدار نیترات، 0.1 تا 25 میلی گرم در لیتر است.

در نهایت، می توان طی مراحل کلی زیر از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Vis برای تعیین غلظت نیترات موجود در واکنش انجام شده استفاده کرد:

 1. طیف سنج را روشن کنید.
 2. آزمون را انتخاب کنید.
 3. نمونه مرجع را درستگاه قرار دهید.
 4. نمونه آماده شده را درستگاه قرار دهید.
 5. طول موج λmax، مربوط به حداکثر میزان جذب، متناسب با غلظت نیترات موجود در نمونه است.
 6. نتایج را بر حسب میلی گرم در لیتر (ppm) بخوانید.

توصیه های لازم جهت کار با محلول ریجنت نیترات

در زیر چند توصیه کلی برای استفاده از این مجموعه ریجنت آورده شده است:

 • دمای توصیه شده برای نگهداری ریجنت 10-25 درجه سانتیگراد است.
 • برای اطمینان از نتایج دقیق، توصیه می‌ شود برگه‌ های اطلاعات ایمنی (MSDS/SDS) را برای مواد شیمیایی مورد استفاده بررسی کنید.
 • ممکن است باعث سوزش چشم، سوختگی شدید , مسمومیت شود. پس در هنگام استفاده از ریجنت نیترات، از تجهیزات حفاظت فردی توصیه شده استفاده کنید.
 • نمونه ها را در بطری های شیشه ای یا پلاستیکی تمیز جمع آوری کنید.
 • محلول واکنش را طبق مقررات محلی و ملی دفع کنید.

مزایای محلول ریجنت نیترات

وجه تمایز مهم در تولید محلول ریجنت نیترات، عدم استفاده از مهندسی معکوس است و دانش فنی با استفاده از استانداردهای بین المللی (ASTM) و مقالات و پتنت­ ها حاصل گردیده و کپی کاری از نمونه ­های خارجی صورت نگرفته است.

یکی دیگر از مزیت های این محصولات، پایداری بالا و جوابدهی دقیق آن به انواع نمونه ­ها و تطابق آن با انواع دستگاه ­های موجود در بازار است.

همچنین گستره کاری و تعداد تست بالای محلول ریجنت نیترات (70تست) نیز مزیت دیگری است که با صرف وقت و انرژی و هزینه بالایی بدست آمده است.

درحال حاضر، امکان ارائه حجم­ های متنوع از محلول ریجنت نیترات، بسته به دلخواه مشتری (در حالت محلول) فراهم شده است.

این ریجنت های با کیفیت بالا و تولید شده در مرکز پیشرفته بلورآزما، به وضوح با تاریخ انقضا و Application Number بر روی هر بطری قابل ردیابی هستند.

با توجه به اینکه این محصول تاریخ انقضاء مشخصی دارد، مشتری می ­تواند با توجه به مقدار مصرفی که تاریخ مشخص شده دارد، سفارش گذاری خود را انجام دهد.

به این ترتیب با افزایش مقدار سفارش توسط مشتری، بهای تمام شده برای مشتری نیز به مراتب کمتر خواهد بود.

حلال ­ها و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این مدل ریجنت نیترات از نظر خلوص همواره چک می ­شوند و در مواقعی بعضی از مواد یا سنتز شده و در صورت لزوم، از پروسه­ های خالص سازی عبور می ‌کنند.

در دستگاه های اسپکتروفتومتر تولیدی شرکت بلورآزما، محلول ریجنت نیترات (B-Nitrate ®, Reagent Set, 2,6-Dimethylphenol Method) به صورت متد پیش فرض موجود است و علاوه بر آن با سایر دستگاه­ ها نیز سازگار می ­باشد.

کاربرد محلول ریجنت نیترات

 1. آنالیز آلودگی ها و کنترل کیفیت آب آشامیدنی
 2. کنترل کیفیت فاضلاب در سیستم های تصفیه و فرایندی
 3. آنالیز آلودگی های پساب صنعتی و کنترل کیفیت آنها
 4. بهینه سازی فرایندهای صنعتی که از آب استفاده می کنند
 5. آنالیزهای زیست محیطی و کنترل آلایندها طبق قوانین و استانداردهای مجاز
 6. تحقیقات مرتبط با کیفیت آب، آلاینده ها و اثرات زیست محیطی
 7. کنترل مقرارت توسط واحدهای نظارت و بازرسی
 8. آنالیز کیفیت آب در حوزه کشاورزی و اطمینان از اکوسیستم محیط
 9. حوزه آموزش
 10. برای نظارت بر اثربخشی برنامه های کاهش خوردگی و پیشیگیری از آن
 11. کنترل سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی
 12. آنالیزهای کمی و کیفی
 13. کروماتوگرافی
 14. تیتراسیون
 15. الکتروشیمی
 16. تشخیص یون ­ها
 17. سنتزهای آلی شیمیایی
 18. سنتزهای حوزه کشاورزی و محیط زیست
 19. سنتزهای بیولوژیکی