مشاهده آنلاین غرفه بلورآزما نمایشگاه ایران ساخت
ورود به نمایشگاه
logo bloorazma
الکترومغناطیسی چیست؟
زمان مطالعه : 21 دقیقه

امواج الکترومغناطیسی چیست؟-از 0 تا 100✅

امواج الکترومغناطیسی چگونه تولید می ­شوند؟

امواج الکترمغناطیسی (Electromagnetic Waves) یا نور، همان نوسانات میدان های الکتریکی و مغناطیسی هستند که در فضا توزیع و منتشر می شوند.

به عبارت ساده تر، امواج الکترومغناطیسی وظیفه انتقال انرژی به شکل تابش الکترومغناطیسی را بر عهده دارند که در طیف های مختلف و با انرژی های مختلف وجود دارند.

امواج الکترومغناطیسی کاربردهای عملی زیادی دارند، از جمله تأمین نور و روشنایی، سیستم های ارتباطی، تصویربرداری پزشکی و تولید انرژی.

به عنوان مثال، امواج رادیویی برای پخش سیگنال های تلویزیونی و رادیویی استفاده می شود، در حالی که اشعه ایکس برای تصویربرداری پزشکی استفاده می شود.

در این مقاله به طور مفصل این امواج، منشأ تولید، انواع و کاربرد آنها را مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

Electromagneticwave3D

منظور از میدان چیست؟

میدان، یک اصطلاح فیزیکی برای ناحیه ­ای است که با اعمال نیرویی می­ تواند بر ماده موجود در آن تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، خورشید یک میدان گرانشی ایجاد می­ کند که سیارات منظومه شمسی را جذب می­ کند و بنابراین در وضعیت قرارگیری آنها در مدارات خاص و در فواصل ویژه تأثیر می­ گذارد.

مشابه با میدان گرانشی، برای ذرات باردار نیز می­ توان میدان تعریف کرد. بارهای الکتریکی ساکن تنها تولید کننده­ میدان الکتریکی هستند، زیرا تنها نیرویی که به آنها وارد می­ شود، از نوع الکتریکی است.

در حالی که بارهای الکتریکی متحرک، هم میدان الکتریکی و هم میدان مغناطیسی تولید می­ کنند. این موضوع، یک نتیجه مهم از نظریه­ ماکسول است که بارهای شتاب­ دار، امواج الکترومغناطیسی تابش می ­کنند.

برخلاف امواج صوتی که باید با برخورد مولکول‌ ها به یکدیگر (مانند دومینو) از ماده عبور کنند، امواج EM نیازی به رسانه یا محیط واسط ندارند و در فضای خالی نیز حرکت می کنند.

امواج سینوسی یکی از اشکال امواج الکترومغناطیسی هستند. دقت داشته باشید که همه امواج EM سینوسی نیستند، اما همه امواج الکترومغناطیسی را می توان به عنوان یک برهم نهی خطی از امواج سینوسی که در جهات دلخواه حرکت می کنند مشاهده کرد (بسط فوریه).

تبدیل فوریه یک تکنیک ریاضی است که می تواند برای تبدیل یک تابع از یک متغیر واقعی به متغیر دیگر استفاده شود و ابزاری قدرتمند و منحصر به‌ فرد برای طیف‌ نگارها است.

زیرا انواع مطالعات طیف‌ سنجی با طیف وسیعی از امواج الکترومغناطیسی سر و کار دارند و از این تبدیل، برای توصیف رفتار امواج نور و برهمکنش آنها با ماده استفاده می شود.

تبدیل فوریه یک موج الکترومغناطیسی تابع پیچیده ای است که دامنه و فاز موج را در هر جزء فرکانس توصیف می کند.

فوریه

عملکرد کلی تبدیل فوریه

نحوه تولید امواج الکترومغناطیسی

ذره بارداری را در نظر بگیرید که با فرکانس خاصی در نوسان است (شتاب دارد). این ذره شتاب­دار، یک میدان الکتریکی نوسانی در فضا ایجاد می­ کند که سبب ایجاد یک میدان مغناطیسی نوسانی در همان محیط می­ شود.

این میدان مغناطیسی جدید نیز به نوبه خود، منبع میدان الکتریکی نوسانی است. بنابراین، به­ عبارتی می­ توان گفت که همزمان با انتشار موج در فضا، میدان‌ های الکتریکی و مغناطیسی نوسان کننده، یکدیگر را با یک فرکانس بازسازی می‌ کنند.

قدرت بخش های الکتریکی و مغناطیسی موج به صورت زیر با یکدیگر مرتبط است:

E/B=c

رابطه بالا به این معنی است که میدان مغناطیسی B نسبت به میدان الکتریکی E بسیار ضعیف تر است.

یک موج EM صفحه ای سینوسی که در جهت x حرکت می کند به شکل زیر است، به طوری که E بردار میدان الکتریکی و B بردار میدان مغناطیسی موج EM است.

E(x,t) = Emax cos(kx – ωt + φ)

  B(x,t) = Bmax cos(kx – ωt + φ)

برای امواج الکترومغناطیسی، میدان های E و B همواره عمود بر یکدیگر و عمود بر جهت انتشار هستند که در شکل زیر، جهت انتشار  در جهت E x B است.

شکل 1- امواج الکترومغناطیسی

امواج الکترومغناطیسی

عملکرد کلی تابش الکترومغناطیسی

تغییر در برخی از خصوصیات میدان ­ها یا همان امواج الکترومغناطیسی، طیف گسترده ­ای از امواج را تولید می­ کند که محققان و تولید کنندگان در حوزه های مختلفی از آنها استفاده می کنند.

عملکرد امواج الکترومغناطیسی به گونه ای است که بدون نیاز به تماس مستقیم بین دو مکان، انرژی را از نقطه­ ای به نقطه دیگر منتقل می­ کنند.

در حالی‌ که ذرات محیط منتقل­ کننده­ موج در نقطه ثابتی ارتعاش دارند، انرژی تابشی (نور) از مکانی به مکان دیگر و با سرعتی در حدود 299792 کیلومتر در ثانیه (سرعت نور) در فضا منتشر می­ شود.

هر بخش از طیف امواج الکترومغناطیسی (از امواج رادیویی تا اشعه گاما) مقدار متفاوتی انرژی را حمل می ­کند. نور مرئی، تنها بخش کوچکی از این امواج است و هر رنگ آن نیز مربوط به طول موج متفاوتی است.

هنگامی که امواج الکترومغناطیسی از یک محیط عبور می کنند، سرعت امواج در محیط v = c/n است، که در آن n(λ) ضریب شکست محیط است. شاخص شکست n یکی از ویژگی های محیط است و به طول موج EM بستگی دارد.

وقتی یک موج EM از یک محیط با ضریب شکست n1 به محیط دیگری با ضریب شکست متفاوت n2 حرکت می کند، فرکانس آن ثابت می ماند، اما سرعت و طول موج آن تغییر می کند. برای هوا n تقریباً برابر با 1 (برای تمام طول موج ها) است.

امواج الکترومغناطیسی

نشر امواج الکترومغناطیسی در محیط هایی با ضریب شکست مختلف

کمترین و پر انرژی­ ترین بخش امواج الکترومغناطیسی

پرتوهای گاما پرانرژی­ ترین بخش امواج الکترومغناطیسی هستند و امواج رادیویی کمترین انرژی را دارا می باشند.

هر چه موج انرژی بیشتری حمل کند، باریک‌ تر است، یا به عبارت فنی تر، طول موج آن کوتاه‌ تر است. از این رو، پرتوهای ایکس طول موج‌ های کوتاه‌ تری نسبت به امواج نور مرئی دارند. نور مرئی نیز طول موج‌ کوتاه‌ تری نسبت به امواج رادیویی دارد.

شکل2- مقایسه امواج الکترومغناطیسی مختلف

مقایسه امواج الکترومغناطیسی با فرکانس های مختلف

ویژگی­ های کلیدی امواج الکترومغناطیسی

همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، موج الکترومغناطیسی یک نوسان دوره ­ای یا متناوب از موج های الکتریکی و مغناطیسی است که در فضا منتشر می­ شود. در این بخش با مشخصات اصلی آنها آشنا می شویم.

به بالا ترین و پایین ترین نقطه موج چه می گویند؟

بالاترین نقطه موج را قله و پایین ­ترین نقطه موج را فرورفتگی یا دره می­ نامند.

شکل 3- مشخصات یک موج الکترومغناطیسی

مشخصات یک موج الکترومغناطیسی

چهار مشخصه اصلی امواج الکترومغناطیسی

به طور کلی، یک موج الکترومغناطیسی با چهار مشخصه اصلی زیر شناسایی می‌ شوند:

 1. فرکانس
 2. طول موج
 3. دامنه
 4. دوره تناوب

فرکانس

امواج الکترومغناطیسی، به شدت به فرکانس بستگی دارند و با این کمیت شناسایی می شوند. فرکانس (ν)، برابر با تعداد ارتعاشات یا نوسانات ذره در یک ثانیه است.

به عبارت دیگر، فرکانس سرعتی است که موج الکترومغناطیسی تابشی نوسان می­ کند (تعداد دفعاتی که موج خودش را در یک ثانیه تکرار می­ کند).

واحد فرکانس معمولاً بر حسب هرتز (Hz) بیان می­ شود، که به نام هاینریش هرتز (1857-1894)، اولین فردی که امواج رادیویی را تولید کرد، نام­ گذاری شده است.

یک هرتز، تعداد یک سیکل در یک ثانیه است.

طول موج

طول موج (λ) به زبان ساده، به طول یک دوره­ کامل موج و شروع تکرار دوره بعدی گفته می‌ شود. در واقع، فاصله­ بین دو قله­ یا دو دره­ متوالی، طول موج نامیده می­ شود.

رابطه­ معکوس بین فرکانس با طول موج، از طریق سرعت موج الکترومغناطیسی بیان می­ شود که در آن c، معمولاً سرعت نور در نظر گرفته می شود.

f=c/λ

دوره تناوب

اگر اتفاقی یا فرایندی به طور پیوسته تکرار شود، گفته می شود که پدیده ای تناوبی است و زمانی که طول می کشد این عمل یک چرخه کامل را طی کند و دوباره از نو تکرار شود، زمان تناوب نام دارد.

در مورد موج الکترومغناطیسی نیز چنین است. مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک طول موج تکرار شود – دوره تناوب موج (T) نامیده می‌شود. دوره تناوب و فرکانس نسبت عکس دارند.

T=1/f

دامنه

حداکثر تغییر در قدرت یک موج الکترومغناطیسی در یک طول موج، دامنه­ آن نامیده می­ شود (A). به عبارت دیگر، دامنه موج ارتفاع از قله تا فرورفتگی موج است.

در یک محیط خاص، بیشترین جابجایی نقطه ای مشخص از موج از نقطه ای که معمولاً حول آن ارتعاش می کند، دامنه موج نامیده می شود.

از روی شکل موج نیز می توان گفت که فاصله یک قله یا دره از خط مرکزی (خط سکون ذره ) دامنه موج نام دارد.

مقدار انرژی حمل شده توسط موج با دامنه آن موج رابطه دارد. موج با انرژی بالا دامنه بزرگی خواهد داشت و برعکس این حالت، موج با انرژی پایین دامنه کمی دارد.

شکل 4- تناسب دامنه و انرژی موج

تناسب دامنه و انرژی موج

انرژی منتقل شده توسط موج با مجذور دامنه موج رابطه مستقیم دارد و دو برابر شدن دامنه موج، متناسب با چهار برابر شدن انرژی منتقل شده توسط آن است.

E∼A²

برخی دانشمندان، طیف­ تابشی امواج الکترومغناطیسی را به جای طول موج (λ) بر حسب واحدی به نام عدد موج (cm-1) توصیف می­ کنند. رابطه­ بین فرکانس و عدد موج بر حسب روابط زیر است:

wave number=1/λ=ω/2πc=f/c

دلیل اصلی که بسیاری از دانشمندان، به ویژه شیمیدان­ ها علاقه دارند که از عدد موج به جای طول موج به عنوان واحد استفاده کنند، این است که به طور مستقیم با انرژی متناسب اند (عدد موج بالاتر، انرژی بیشتر را نشان می­ دهد).

cm 1

طیف های مختلف امواج الکترومغناطیسی

توجه داشته باشید که در مورد امواج الکترومغناطیسی، انرژی با فرکانس نسبت مستقیم دارد و در آن h، ثابت پلانک است.

E = hν

با توجه به معادله بالا، از نظر کیفی می ­توان دید که بیشترین تابش انرژی مربوط به ناحیه پرتو ایکس طیف است، تا جایی که می توانند انرژی لازم برای شکستن پیوندهای مولکول­ی را تأمین کنند (رزونانس مغناطیسی هسته‌ (NMR)).

در انتهای دیگر طیف امواج الکترومغناطیسی، فرکانس‌ های رادیویی انرژی بسیار پایینی دارند، فقط به اندازه‌ ای هستند که باعث گذار اسپین هسته‌ ای یا الکترونی در مولکول‌ ها شوند (رزونانس اسپین الکترون (ESR)).

فرکانس‌ های نشان‌ داده‌ شده در شکل زیر در محدوده ای هستند که توسط منابع رایج تولید می‌ شوند و با استفاده از آشکارسازهای رایج قابل مشاهده هستند و محدوده ­هایی مانند مایکروویو، مادون قرمز و غیره در مرزهایی هم پوشانی دارند.

شکل 5- طیف امواج الکترومغناطیسی

طیف امواج الکترومغناطیسی

امواج رادیویی

امواج رادیویی با حرکت شتاب دار بارها در سیم­ های رسانا تولید می­ شوند. آنها در سیستم­ های ارتباطی رادیویی و تلویزیونی استفاده می شوند و به طور کلی در محدوده فرکانسی kHz 500 تا حدود MHz 1000 هستند.

 • باند AM (مدوله شده با دامنه) از kHz 530 تا kHz 1710 است.
 • فرکانس ­های بالاتر تا MHz 54 برای باندهای موج کوتاه استفاده می­ شوند.
 • امواج تلویزیون نیز از MHz 54 تا  MHz 890 است.
 • باند رادیویی FM (مدولاسیون فرکانس) از MHz 88-108 گسترش می­ یابد.
 • تلفن­ های همراه از امواج رادیویی در باند فرکانس فوق العاده بالا (UHF) برای انتقال ارتباطات صوتی استفاده می­ کنند.

EM Waves Radio Waves

امواج مایکروویو (موج ریز)

امواج مایکروویو (امواج رادیویی با طول موج کوتاه)، با فرکانس‌ هایی در محدوده گیگاهرتز (GHz)، توسط لوله‌ های خلأ ویژه تولید می‌ شوند.

به دلیل طول موج کوتاه آنها، بیشتر برای سیستم­ های راداری مورد استفاده در ناوبری هواپیما مناسب هستند و اجاق­ های مایکروفر از کاربردهای خانگی جالب این امواج هستند.

در چنین دستگاه­ هایی، فرکانس امواج مایکروویو به گونه‌ ای انتخاب می‌ شود که با فرکانس تشدید مولکول‌ های آب مطابقت داشته باشد تا انرژی حاصل از امواج به طور موثر به انرژی جنبشی مولکول‌ ها منتقل شود. این عامل، باعث افزایش دمای هر ماده غذایی حاوی آب می ­شود.

امواج ماکرویو

کاربرد امواج میکروویو در گرم کردن غذا

امواج مادون قرمز

این طیف از امواج، در مجاورت طول موج بلند انتهای طیف مرئی قرار دارد و توسط اجسام و مولکول­ های داغ تولید می ­شود.

مولکول های آب به راحتی امواج مادون قرمز را جذب می­ کنند (بسیاری از مولکول­ های دیگر نیز، به عنوان مثال، CO2 و NH3، جاذب این امواج هستند).

درحقیقت، این امواج، نه تنها کل اتم ­ها یا مولکول­ های یک ماده، بلکه تمامی الکترون­ ها را به ارتعاش در می­ آورند که باعث افزایش انرژی درونی و در نتیجه افزایش دمای ماده می­ شود، به همین دلیل است که امواج مادون قرمز، اغلب امواج گرما نامیده می­ شوند.

همچنین، تابش فروسرخ نقش مهمی در حفظ گرمای زمین یا دمای متوسط ​​زمین از طریق اثر گلخانه ­ای دارد. نور مرئی ورودی (که نسبتاً به راحتی از جو عبور می­ کند) توسط سطح زمین جذب شده و به صورت تشعشعات مادون قرمز (طول موج بلندتر) تابش می ­شود.

در نهایت، تشعشعات مادون قرمز توسط گازهای گلخانه ای از قبیل دی اکسید کربن و بخار آب به دام می افتند که به اثر گلخانه ای معروف است.

دستگاه ­های الکتریکی (به عنوان مثال دیودهای ساطع کننده نور نیمه هادی) نیز اشعه­ مادون قرمز ساطع می­ کنند و به طور گسترده در سوئیچ ­های از راه دور سیستم­ های الکتریکی خانگی مانند تلویزیون، ضبط کننده­ های ویدئویی و سیستم­ های Hi-Fi کاربرد دارند.

human infrared

کاربرد امواج فروسرخ در تصویربرداری

کاربرد امواج مادون قرمز

 • استفاده در ماهواره­ ها
 • طیف سنجی نوری
 • مقاصد نظامی
 • بررسی رشد محصولات زراعی (به صورت طیف سنجی)
 • فیزیوتراپی
 • قطعات الکتریکی
 • سیستم های کنترل از راه دور
 • سیستم های درمانی
 • روشنایی
 • تصویربرداری

نور مرئی

آشناترین شکل امواج الکترومغناطیسی است و بخشی است که توسط چشم انسان تشخیص داده می­ شود. از حدود Hz 1014 ×4 تا حدود Hz  1014 ×7 یا محدوده­ طول موجی در حدود nm 400-700 را شامل می­ شوند.

این بخش قابل مشاهده از طیف الکترومغناطیسی شامل رنگ هایی است که در رنگین کمان می بینیم: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش.

مرئی امواج الکترومغناطیسی

پرتوهای فرابنفش

طیف فرابنفش امواج الکترومغناطیسی، طول موج­ های از حدود m  10-7 ×4 (nm 400) تا m  10-10 × 6 (nm 6/0) را پوشش می ­دهند و معمولاً توسط لامپ­ های مخصوص و اجسام بسیار داغ تولید می ­شود.

خورشید یکی از منابع مهم تولید پرتو فرابنفش است، اما خوشبختانه بیشتر آن در لایه اوزون موجود در جو در ارتفاع حدود 40 تا 50 کیلومتری جذب می­ شود.

اشعه فرابنفش در مقادیر زیاد، اثرات مضری بر سلامت و پوست و چشم انسان دارد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه فرابنفش باعث تولید ملانین بیشتر شده و باعث برنزه شدن پوست می­ گردد.

این اشعه، توسط شیشه معمولی جذب می ­شود. از این رو، نمی­ توان از طریق آفتاب گرفتن در پشت پنجره­ های شیشه ­ای برنزه یا آفتاب سوخته شد.

UV

سه گروه اشعه فرابنفش خورشید

کاربرد اشعه فرابنفش

جوشکاران از عینک­ های شیشه ای مخصوص یا ماسک­ های صورت با پنجره های شیشه­ ای استفاده می ­کنند تا از چشمان خود در برابر تابش بیش از حد اشعه فرابنفش تولید شده توسط قوس ­های جوشکاری محافظت کنند.

با توجه به طول موج­ کوتاه، اشعه فرابنفش را می ­توان در دسته پرتوهای بسیار باریک قرار داد که برای کاربردهایی با دقت بالا مانند جراحی چشم لیزیک مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از کاربردهای لامپ های UV، از بین بردن میکروب­ ها است که به طور گسترده ای در دستگاه­ های تصفیه آب نیز استفاده می ­شود.

یکی دیگر از کاربردهای مهم این طیف، در طیف سنج های نوری است که به عنوان منبع نور مورد استفاده قرار می گیرند و نقش بسزایی در آنالیز مواد دارند.

لایه اوزون در اتمسفر نقش محافظتی در برابر اشعه­ فرابنفش ایفا می­ کند که کاهش آن توسط گازهای کلروفلوئوروکربن (CFCs) یک موضوع نگرانی بین المللی است.

اشعه ایکس

پس از ناحیه UV، ناحیه اشعه ایکس قرار داردکه طول موج ­های حدود m 10-8 (nm 10) تا m 10-13 (nm 10-4) را پوشش می­ دهد.

یکی از راه­ های رایج برای تولید اشعه ایکس، بمباران یک هدف فلزی توسط الکترون­ های پر انرژی است.

اشعه ایکس به عنوان یک ابزار تشخیصی در پزشکی و به عنوان یک درمان برای انواع خاصی از سرطان استفاده می­ شود.

X ray use

عکس برداری با اشعه ایکس

از آنجایی که اشعه ایکس به بافت­ ها و ارگانیزم­ های زنده آسیب می ­زند یا آنها را از بین می برد، باید مراقب بود که از قرار گرفتن در معرض غیر ضروری یا بیش از حد جلوگیری شود.

اشعه گاما

آنها در محدوده انتهایی فرکانس بالای طیف امواج الکترومغناطیسی قرار دارند و طول موج­ هایی از حدود m 10-10 تا کمتر از m 10-14 دارند.

این تابش با فرکانس بالا، در واکنش ­های هسته ­ای تولید می ­شود و توسط هسته­ های رادیواکتیو نیز ساطع می ­شود. در پزشکی نیز برای از بین بردن برخی سلول­ه ای سرطانی استفاده می­ شوند.

gama Therapy

استفاده از اشعه گاما در پزشکی

سخن پایانی

امواج الکترومغناطیسی یک مفهوم اساسی در فیزیک است که از میدان های الکتریکی و مغناطیسی نوسانی تشکیل شده اند که در فضا منتشر می شوند.

نظریه امواج الکترومغناطیسی توسط کلارک ماکسول ارائه شد. نکات اصلی این نظریه این است که هنگامی که یک ذره باردار الکتریکی تحت شتاب حرکت می کند، میدان های الکتریکی و مغناطیسی متناوب تولید و منتقل می شود. این میدان ها به صورت امواج منتقل می شوند.

امواج الکترومغناطیسی را می توان بر اساس طول موج/فرکانس های مختلف طبقه بندی و مرتب کرد. این طبقه بندی به عنوان طیف نوری شناخته می شود.

امواج الکترومغناطیسی

نور ساطع شده یا منعکس شده از اجسام اطراف ما اطلاعاتی در مورد جهان پیرامون در اختیار ما قرار می دهد. چشمان ما به طیف مرئی این طول موج­ ها حساس است اما حیوانات، به طول موج­ های مختلفی حساس هستند.

به عنوان مثال، مارها می ­توانند امواج مادون قرمز را تشخیص دهند، و دامنه دید­ “قابل مشاهده” بسیاری از حشرات به خوبی تا فرابنفش نیز می رسد.

امروزه، امواج الکترومغناطیسی پایه و اساس بسیاری از روش ها و تکنولوژی ها می باشد، از جمله روش  طیف ­سنجی که برای شناسایی مواد به کار می رود.

نواحی فرابنفش و مرئی طیف بیشترین کاربردها را در طیف ­سنجی دارند و جذب در این نواحی باعث تحریک بیرونی ­ترین الکترون­ های مولکول می ­شود.

انرژی امواج الکترومغناطیسی محدوده­ فرابنفش بسیار زیاد است و گاهی اوقات برای شکستن مولکول­ های جذب کننده کافی است.

جذب نور منجر به تشکیل مولکول‌ های برانگیخته می‌ شود و باعث می ­شود که بتوانند انرژی خود را با تجزیه، واکنش یا انتشار مجدد آزاد کنند.

برخی از  نواحی نیز، از جمله فروسرخ، اطلاعات حیاتی در مورد ساختار مولکول­ های آلی و غیرآلی به دست می­ دهند. جدول زیر نواحی طیف و انواع گذار انرژی در طیف سنجی را به طور خلاصه بیان می ­کند.

جدول1- انواع گذار انرژی در طیف های مختلف امواج الکترومغناطیسی

انواع گذار انرژی در طیف های مختلف امواج

بیشتر تشعشعات الکترومغناطیسی از فضا قادر به رسیدن به سطح زمین نیستند زیرا جو زمین مانع از رسیدن بیشتر انواع امواج الکترومغناطیسی از فضا به سطح زمین می شود.

فرکانس های رادیویی، نور مرئی و مقداری نور فرابنفش آن را به سطح دریا می رساند. ستاره شناسان می توانند برخی از طول موج های فروسرخ را با قرار دادن تلسکوپ در قله کوه ها مشاهده کنند.

پروازهای موشکی می توانند ابزارها را تا بالای جو زمین ببرند، اما فقط برای چند دقیقه قبل از اینکه دوباره به زمین سقوط کنند.

تصویر زیر نشان می‌ دهد که بخش‌ های مختلف طیف EM قبل از جذب تا چه اندازه می‌ توانند در جو پیش بروند.

امواج در جو زمین

پیشروی امواج الکترومغناطیسی در جو زمین

در آخر به شما کاربر عزیز پیشنهاد می کنیم که از محصولات شرکت دانش بنیان بلورآزما نیز دیدن کنید و در صورت نیاز کاتالوگ هر محصول را به صورت جداگانه دانلود کرده و حتی برای دوستان خود بفرستید.

منابع و مراجع

Wikipedia

J. A, Electromagnetic Wave Theory, EMW Publishing, 2008. ISBN 0-9668143-9-8.

Electromagnetic Waves and Antennas.

“A Brief History of Spectroscopy.”

امتیاز شما به مقاله:

3.8 / 5. تعداد رای: 11

اشتراک گذاری مقاله:

155 دیدگاه و پرسش

 1. I enjoy you because of your entire efforts on this web site. Betty loves going through investigations and it is easy to see why. Almost all hear all regarding the powerful ways you make advantageous solutions on this web blog and in addition encourage participation from website visitors on the concept and our favorite daughter is truly starting to learn a lot of things. Have fun with the rest of the new year. You are always carrying out a great job.

 2. Anupama گفت:

  Excellent website. A lot of useful info here. I am sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And obviously, thank you to your sweat!

 3. Hosting_hoEa گفت:

  Бесплатный хостинг в Беларуси: качество и надежность, преимущества и особенности.
  Сравниваем лучшие предложения хостинга в Беларуси, инструкции и рекомендации.
  RAIDHOST, HOSTERO, TUT.BY: лучшие бесплатные хостинги в Беларуси, плюсы и минусы.
  Как перенести сайт на бесплатный хостинг в Беларуси?, инструкция и советы.
  SSL-сертификаты на бесплатных хостингах в Беларуси: важный момент, характеристики и обзор.
  DIY: с нуля до готового сайта на хостинге в Беларуси бесплатно, гайд для начинающих.
  Где можно купить хостинг в Беларуси дешево и качественно?, обзор и сравнение.
  Хостинг для сайтов https://gerber-host.ru/ .

 4. ZacheryAxiop گفت:

  buy cheap amoxicillin online: cheapest amoxicillin – amoxicillin price without insurance

 5. где купить телеграмм аккаунт https://kupit-akkaunt-telegramm11.ru/ .

 6. plintus_stsl گفت:

  Почему теневой плинтус так популярен?
  теневой плинтус теневой плинтус .

 7. Java Burn گفت:

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely helpful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 8. 슬롯 گفت:

  geinoutime.com
  Wang Bushi의 정신은 점점 더 나 빠지고 기침을 시작했습니다.

 9. Thank you, I have just been looking for information approximately this topic for ages and yours is the best I’ve found out till now. But, what in regards to the conclusion? Are you positive about the source?

 10. Сайт turkvideo.tv предоставляет возможность погрузиться в мир преступлений и интриг с разделом турецкие сериалы криминал. Мы гордимся тем, что занимаем первое место в Google и Yandex, предлагая сериалы в высоком HD качестве и без назойливой рекламы. Каждый сериал – это захватывающая история о расследованиях, преступлениях и правосудии, которые не оставят вас равнодушными. Присоединяйтесь к зрителям, наслаждающимся лучшими криминальными сериалами на turkvideo.tv!

 11. Turkvideo گفت:

  На сайте turkvideo.tv вы найдете теплые и трогательные турецкие сериалы семейные, которые подойдут для совместного просмотра с близкими. Все сериалы доступны бесплатно, с русской озвучкой и в высоком HD качестве. У нас нет рекламы перед просмотром, что делает наш сайт уникальным. Мы занимаем первое место в поиске Yandex благодаря высокому качеству контента. Начните наслаждаться лучшими семейными сериалами уже сегодня на turkvideo.tv!

 12. По вопросу скважины иркутск цена мы вам обязательно поможем. На данном веб портале можно узнать приблизительную глубину бурения на Вашем участке в видео, а также цены. Но самый верный метод — это позвать к себе мастера для определения правильного места под скважину, определения объема работы и, в соответствии с этим, цены. Оставьте контактный номер телефона и мы созвонимся с Вами в ближайшее время.

 13. куда пожаловаться на сайт мошенников https://pozhalovatsya-na-moshennikov.ru .

 14. 슬롯 گفت:

  geinoutime.com
  후배 Xu Jing이 돌아온다는 소식을 듣고 Tang Yin은 복잡한 감정을 느꼈습니다.

 15. Хотите быть в курсе всех событий в мире UFC? Octagon Express предлагает вам самые свежие и актуальные новости UFC на сегодня. Мы публикуем интервью с ведущими бойцами, детальные обзоры боев и аналитические статьи. Следите за карьерой ваших любимых спортсменов и не пропустите ни одной важной детали. Подписывайтесь на обновления и всегда оставайтесь в центре событий вместе с Octagon Express!

 16. Хотите быть в курсе всех свежих событий UFC? Octagon Express предлагает вам новости ЮФС на сегодня! Горячие интервью, детальные обзоры боев и последние новости ждут вас на нашем сайте. Не пропустите ни одной сенсации и будьте первыми, кто узнает все важные детали. Подписывайтесь на обновления и оставайтесь в курсе всех событий UFC вместе с Octagon Express!

 17. Будьте всегда в курсе всех событий в мире Ultimate Fighting Championship вместе с Octagon Express! На нашем сайте вы найдете самые свежие новости UFC. Мы публикуем эксклюзивные интервью с бойцами, детальные обзоры боев и аналитические статьи от ведущих экспертов. Не пропустите ни одной важной новости и всегда оставайтесь в центре событий. Подписывайтесь на обновления и следите за всем, что происходит в мире UFC, с Octagon Express!

 18. Octagonnob گفت:

  Ищете актуальные новости ЮФС? На Octagon Express вы найдете главные новости ЮФС на сегодня! Все последние события, эксклюзивные интервью и видео, горячие обзоры и аналитика – все это ждет вас на нашем сайте. Не пропустите ни одной сенсации! Подписывайтесь на Octagon Express и всегда будьте в центре событий ЮФС!

 19. TitanFlow گفت:

  Hello.This post was really interesting, especially since I was searching for thoughts on this matter last week.

 20. Jameswaw گفت:

  Вавада – топовая онлайн площадка, предлагающая огромный каталог увлекательных игровых аппаратов, призванных дать невероятные впечатления от азартных игр. С более чем 600 игровыми автоматами в каталоге Вавада угодит каждому игроку.
  играть в вавада игровые автоматы – идеальный выбор для тех, кто ищет незабываемый и разнообразный игровой опыт. С большой базой, крутейшей графикой, отличными бонусами и безкомпромиссной репутацией Vavada обеспечивает бесконечные часы развлечений для игроков всех уровней.

 21. Лучшие модели колясок Tutis, выбор мамочек в-the-know, рекомендации по покупке, Инструкция по эксплуатации коляски Tutis, инструкция для новичков, аксессуары, которые сделают вашу жизнь проще, рекомендации профессионалов, Инструкция по уходу за коляской Tutis, Tutis: безопасность вашего малыша превыше всего, Как обеспечить максимальный уют для ребенка в коляске Tutis, секреты комфортного выезда, рекомендации по использованию, подгонка под ваш образ жизни, новинки на рынке детских товаров, советы врачей, коляска, подчеркивающая ваш образ, преимущества использования коляски Tutis
  купить коляску тутис https://kolyaskatutis.ru/ .

 22. Лучшие модели колясок Cybex на рынке, в магазине.
  Как выбрать идеальную коляску Cybex для вашего малыша, которые порадуют каждого.
  Ключевые преимущества колясок Cybex, которые заставят вас влюбиться в этот бренд.
  Коляска Cybex: безопасность и стиль в одном флаконе, которые не оставят вас равнодушными.
  Как выбрать идеальную коляску Cybex для вашей семьи, учитывая все особенности и пожелания.
  Советы по выбору коляски Cybex для вашего малыша, исходя из индивидуальных потребностей и предпочтений.
  Почему коляски Cybex так популярны среди родителей, которые ценят комфорт и безопасность.
  Идеальная коляска Cybex для вашего малыша: как выбрать, которые порадуют вас своим разнообразием и качеством.
  Ключевые моменты, на которые стоит обратить внимание при выборе коляски Cybex, для вашего малыша.
  Какая коляска Cybex лучше всего подойдет вашей семье?, чтобы сделать правильный выбор.
  Топ-модели колясок Cybex для вашего малыша, которые не оставят вас равнодушными.
  Лучшие модели колясок Cybex для вашей семьи, которые порадуют вас своим качеством и функционалом.
  Как выбрать коляску Cybex: главные моменты, которые стоит рассмотреть перед покупкой.
  Топ-5 колясок Cybex для вашей семьи, если вы цените качество и комфорт.
  Выбор коляски Cybex для вашего малыша: как не ошибиться, которые ценят надежность и стиль.
  Топ-модели колясок Cybex для вашей семьи, перед совершением покупки.
  Топ-5 лучших моделей колясок Cybex, исходя из личных предпочтений и потребностей.
  Как выбрать идеальную коляску Cybex для вашего малыша: главные моменты, которые не оставят вас равнодушными.
  купить прогулочную коляску cybex купить прогулочную коляску cybex .

 23. F*ckin’ amazing issues here. I am very satisfied to look your article. Thanks so much and i’m taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 24. Fitspresso گفت:

  Thank you for some other informative website. The place else may just I am getting that type of info written in such an ideal manner? I have a challenge that I am simply now working on, and I have been on the look out for such info.

 25. Jameswaw گفت:

  Vavada – топовая онлайн площадка, предлагающая огромный каталог увлекательных игровых автоматов, призванных дать невероятные ощущения от азартных игр. С более чем 600 наименованиями в каталоге Vavada угодит каждому игроку.
  игровые автоматы вавада на деньги с выводом – идеальный выбор для тех, кто ищет захватывающий и разного рода игровой опыт. С большой базой, высококачественной графикой, щедрыми бонусами и надежной репутацией Vavada дает бесконечные часы развлекухи для игроков любого уровня.

 26. безопасно,
  Лучшие стоматологи города, для вашего уверенного улыбки,
  Профессиональное лечение и консультации, для вашей улыбки,
  Индивидуальный подход к каждому пациенту, для вашего комфорта и уверенности,
  Инновационные методы стоматологии, для вашего здоровья и красоты улыбки,
  Профессиональная гигиена полости рта, для вашего комфорта и удовлетворения,
  Современное лечение заболеваний полости рта, для вашего комфорта и удовлетворения
  лікування зубів https://stomatologichnaklinikafghy.ivano-frankivsk.ua/ .

 27. RogerScect گفت:

  Ищете займ на карту в Санкт-Петербурге? Канал Новые займы в СПБ – это то, что вам нужно! Здесь вы найдете новейшие предложения от надежных МФО, которые выдают займы каждому от 18 лет. Кредитная история и занятость не имеют значения. Получите до 30 000 рублей на карту, первый займ под 0%. Подписывайтесь на наш канал и получайте самые свежие и выгодные предложения.

 28. Nezaikue گفت:

  Новые займы в СПБ – ваш путеводитель в мире выгодных онлайн займов. Мы собрали лучшие предложения от новых МФО, которые выдают займы без отказов. Неважно, есть ли у вас работа или плохая кредитная история, вы можете получить до 30 000 рублей. Первый займ часто под 0%, что делает его еще более привлекательным. Присоединяйтесь к нашему каналу и выбирайте самые выгодные условия.

 29. гарантированно,
  Лучшие стоматологи города, для крепких и здоровых зубов,
  Специализированная помощь по доступным ценам, для вашего удобства,
  Бесплатная консультация и диагностика, для вашего здоровья и благополучия,
  Комплексное восстановление утраченных зубов, для вашего здоровья и красоты улыбки,
  Индивидуальный план лечения и профилактики, для вашего комфорта и удовлетворения,
  Заботливое отношение и внимательный подход, для вашей уверенной улыбки
  стоматологія в івано франківську https://stomatologichnaklinikafghy.ivano-frankivsk.ua/ .

 30. эффективно,
  Лучшие стоматологи города, для крепких и здоровых зубов,
  Современные методы стоматологии, для вашего уверенного выбора,
  Комфортные условия и дружественный персонал, для вашей радости и улыбки,
  Комплексное восстановление утраченных зубов, для вашего здоровья и красоты улыбки,
  Экстренная помощь в любое время суток, для вашего здоровья и уверенности в себе,
  Заботливое отношение и внимательный подход, для вашей уверенной улыбки
  лікування зубів лікування зубів .

 31. DavidFiemn گفت:

  На канале Потребительские кредиты – вся информация вы найдете банки, где каждый получит кредит на любые цели. Эксперты канала дают консультации и отвечают на вопросы. Каждый день мы рассказываем о новых кредитных продуктах. Подписывайтесь!

 32. Enriquefreek گفت:

  Кредиты на карту онлайн – канал, где каждый найдет лучший кредит для себя! Более 15 предложений с разными условиями, возможность получить кредит даже с плохой кредитной историей. С нами вы точно получите кредит на карту онлайн. Подписывайтесь и убедитесь сами!

 33. Быстрое похудение – это реально! В нашем Telegram-канале Быстрое похудение: минус 10 кг за 10 дней мы предлагаем программу, которая поможет сбросить 10 кг за 10 дней. Эффективные диеты, тренировки и мотивация – все это ждет вас. Получите поддержку и советы от экспертов. Подписывайтесь и худейте с удовольствием!

 34. Ваши финансовые заботы могут быть решены прямо сейчас! Подписывайтесь на наш канал срочные займы и получите доступ к лучшим предложениям по займам на карту без отказа. Быстро, удобно и надежно!

 35. Maspeageona گفت:

  Учиться на логопеда дистанционно maps-edu.ru

  Относительно курсы профессиональной переподготовки для педагогов – Вы на правильном пути. Направления, по которым мы можем обучить: строительство, агрономия и сельское хозяйство, бухгалтерское дело, физическая культура и спорт, пожарная безопасность, социальная работа, культура и искусство, промышленность, менеджмент, метрология и стандартизация и многие другие.

 36. Maspeageona گفت:

  Обучение младший медицинский персонал maps-edu.ru

  Что касается врач диетолог обучение – Вы на верном пути. Направления, по которым мы обучаем: охрана труда, медицина, бухгалтерское дело, дефектология, юриспруденция и право, социальная работа, культура и искусство, промышленность, менеджмент, метрология и стандартизация и многие другие.

 37. MapEdu گفت:

  Учиться на логопеда дистанционно maps-edu.ru

  Что касается курсы логопеда дефектолога дистанционно с нуля обучение – Вы на точном пути. Направления, по которым мы обучаем: охрана труда, агрономия и сельское хозяйство, педагогика, дефектология, пожарная безопасность, закупки, культура и искусство, промышленность, менеджмент, антитеррористическая защищенность и многие другие.

 38. I have to show my appreciation to the writer just for rescuing me from this condition. Because of surfing throughout the world wide web and obtaining views which are not pleasant, I figured my life was done. Living devoid of the strategies to the difficulties you’ve fixed by means of your main short post is a serious case, as well as the kind that might have badly damaged my entire career if I hadn’t encountered the website. Your actual understanding and kindness in dealing with all the details was important. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a point like this. I am able to at this moment look forward to my future. Thanks for your time very much for your impressive and result oriented guide. I will not hesitate to suggest the sites to any person who ought to have assistance about this topic.

 39. Specbalkon گفت:

  Замена остекления на балконе specbalkon.ru

  Что касается утепление холодного остекления без изменения фасада на выгодных условиях, приходите к нам. Контактный номер телефона +7(812)240-94-42 или закажите обратный звонок на упомянутом сайте. Мы производим монтаж в строго установленный срок, обычно в течение 1-3 дней. Предоставляется гарантия на изделия в среднем 5 лет, на работу — 3 года. Оплата осуществляется по факту исполненных работ, предоплата не нужна.

 40. PasikeEmume گفت:

  Модульное фасадное остекление specbalkon.ru

  Относительно замена холодного остекления авангард недорого, обращайтесь к нам. Контактный номер телефона +7(812)240-94-42 или закажите обратный звонок на вышеуказанном сайте. Мы производим монтаж в точно обговоренный срок, обычно в течение 1-3 дней. Даётся гарантия на изделия в среднем 5 лет, на монтаж — 3 года. Оплата осуществляется по факту выполненных работ, предоплата не нужна.

 41. Justin Knick گفت:

  Благодарствую за отличную информацию!
  В свою очередь предлагаю поиграть в настоящее казино!
  vavada регистрация — быстро и просто. Это позволит вам получить доступ к широкому спектру азартных игр.
  После регистрации вы попадете в свой ЛК и начать играть. Обратите внимание, что для вывода выигранных денег вам необходимо будет подтвердить свою личность, предоставив документы.

 42. I will right away clutch your rss feed as I can’t find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please allow me know so that I could subscribe. Thanks.

 43. Abdul karim sorush.@mail.com گفت:

  Abdul karim sorush.@mail.com

 44. neseptik.com گفت:

  Канализация под ключ Екатеринбург neseptik.com

  Приобрести достойный септик можно нажав на страницу – емкость накопительная для канализации 5м3 прямо сегодня. Звоните по контактному телефону +7(902)871-48-01 и мы ответим на все ваши вопросы. Находимся по адресу: г. Екатеринбург, ул. Вилонова, д. 33. Режим работы по будням с 8:00 до 19:00. Звоните, приходите, мы будем рады работать с Вами!

 45. neseptik.com گفت:

  Заказать бак металлический для канализации neseptik.com

  Приобрести лучший септик можно кликнув на ссылку – купить бочку для септика уже сегодня. Звоните по следующему номеру телефона +7(965)528-61-38 и мы дадим ответы на все ваши вопросы. Расположены по адресу: г. Екатеринбург, ул. Вилонова, д. 33. Время работы по будням с 8:00 до 19:00. Звоните, приходите, мы будем рады сотрудничать с Вами!

 46. Септик бак и цены на него здесь neseptik.com

  Что касается – емкости для канализации мы Вам обязательно поможем. Сегодня выдающимся спросом пользуются загородные дома, дачи, коттеджи. Люди как будто устали от социальной жизни и все гонятся к уединению и комфортной обстановке за городом. Но на стадии выбора и покупки участка, рекомендуем учесть очень важные моменты, в том числе вопрос с водоотведением. Если Вы придете к нам перед застройкой, то это будет одним из лучших решений в Вашей жизни!

 47. Незаменимая часть гардероба – тактичные штаны, дадут комфорт и уверенность.
  Идеальный вариант для активного отдыха, тактичные штаны обеспечат вам комфорт и свободу движений.
  Качественные материалы и прочные швы, сделают тактичные штаны вашим незаменимым спутником.
  Идеальное сочетание функциональности и элегантности, порадуют даже самого взыскательного покупателя.
  Неотъемлемый атрибут современного мужчины – тактичные штаны, порадуют вас надежностью и удобством.
  тактичні штани жіночі тактичні штани жіночі .

 48. This post is so helpful. I learned a lot from it.

 49. It is truly a great and helpful piece of information. I’m satisfied that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 50. Justin Knick گفت:

  Спасибо за отличную информацию!
  В свою очередь предлагаю поиграть в настоящее казино!
  вавада автоматы официальный сайт — доступно и быстро. Это допустит вас к широкому спектру азартных игр.
  Создав аккаунт вы войдете в свой личный кабинет и начать играть. Не забудьте, что для вывода выигрышей вам необходимо будет подтвердить свою личность, предоставив документы.

 51. DustinKap گفت:

  Вам нужно срочно взять займ с плохой кредитной историей? В Telegram-канале Займы с плохой КИ мы собрали лучшие предложения от кредиторов, которые не обращают внимания на вашу кредитную историю. Получите деньги быстро и без отказов, решите свои финансовые проблемы здесь и сейчас. Подписывайтесь и убедитесь сами!

 52. If you are going for best contents like me, just pay a quick visit this web site everyday for the reason that it offers feature contents, thanks

 53. tenevoy_vfor گفت:

  Почему теневой плинтус – красивая и практичная деталь интерьера,
  Шаг за шагом инструкция по установке теневого плинтуса,
  Как использовать теневой плинтус для создания уникального интерьера,
  Модные тренды в выборе теневых плинтусов для современного дома,
  Советы стилиста: как сделать цвет теневого плинтуса акцентом в помещении,
  Как спрятать коммуникации с помощью теневого плинтуса: практические советы,
  Теневой плинтус с подсветкой: создаем эффектное освещение в интерьере,
  Как сделать помещение завершенным с помощью теневого плинтуса,
  Интерьер безупречный до мелочей: роль теневого плинтуса в декоре
  плинтуса напольные плинтуса напольные .

 54. I will right away grab your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 55. Стоимость оценки условий труда safetysystemsgroup.com

  Фирма Safety Systems осуществляет специальную оценку условий труда на любом предприятии. Наш основной офис расположен в Москве, но также в большинстве регионов России у нас имеются филиалы. СОУТ проводится в обязательном порядке для всех фирм, чтобы снабдить безопасность для сотрудников и убавить шансы на получение штрафов.

  В отношении оценка условий труда на производстве заходите на наш онлайн ресурс. Оценочные мероприятие должны осуществляться в организациях не реже, чем раз в пять лет. Но также у особых отраслей есть личные сроки. Обязательно ознакомьтесь с тем, что нужно именно Вам на сайте safetysystemsgroup.com уже сейчас.

 56. Проведем СОУТ в Москве safetysystemsgroup.com

  Организация Safety Systems проводит спец оценку условий труда на любом предприятии. Наш основной офис расположен в Москве, но также в большинстве городов России у нас имеются филиалы. Проверка осуществляется в обязательном порядке для всех компаний, чтобы снабдить безопасность для сотрудников и уменьшить вероятность на получение штрафов.

  Относительно спецоценка условий труда организации переходите на наш онлайн ресурс. Оценочные события должны проходить в организациях не менее, чем раз в пять лет. Но также у отдельных отраслей есть личные графики. Непременно ознакомьтесь с тем, что нужно конкретно Вам на сайте safetysystemsgroup.com прямо сейчас.

 57. Специальная оценка условий труда safetysystemsgroup.com

  Организация Safety Systems реализует специальную оценку условий труда на каждом предприятии. Наш основной офис расположен в Москве, но также в большинстве регионов России у нас есть филиалы. Проверка проводится в обязательном порядке для всех фирм, чтобы снабдить безопасность для работников и уменьшить вероятность на приобретение штрафов.

  В отношении оценка условий труда стоимость переходите на наш веб портал. Оценочные события должны осуществляться в организациях не менее, чем раз в пять лет. Но еще у особых отраслей есть индивидуальные графики. Непременно ознакомьтесь с тем, что необходимо конкретно Вам на сайте safetysystemsgroup.com уже сейчас.

 58. Проведем СОУТ в Москве safetysystemsgroup.com

  Фирма Safety Systems проводит специальную оценку условий труда на любом предприятии. Наш главный офис расположен в Москве, но также в большинстве городов РФ у нас есть филиалы. СОУТ осуществляется в обязательном порядке для всех организаций, чтобы обеспечить безопасность для работников и уменьшить шансы на получение штрафов.

  По вопросу реестр соут заходите на наш сайт. Оценочные события должны осуществляться в организациях не менее, чем раз в 5 лет. Но также у отдельных отраслей есть индивидуальные сроки. Обязательно ознакомьтесь с тем, что нужно конкретно Вам на сайте safetysystemsgroup.com уже сейчас.

 59. vse mfo گفت:

  Ищете надежное место для получения займа? Присоединяйтесь к нашему телеграм-каналу где можно подавать заявку на займ каждый день ! У нас собраны МФО, которые выдают деньги без отказов и проверки кредитной истории. Получите первый займ под 0% до 15 000 рублей всего за 10 минут! Также в канале вы найдете списки новых МФО 2024 года, где можно получить мгновенные микрозаймы даже при плохой кредитной истории и просрочках. Вступайте и решайте свои финансовые проблемы!

 60. vse mfo گفت:

  Ищете способ быстро получить деньги? Подпишитесь на наш телеграм-канал кредит всем займ ! Здесь мы собрали лучшие МФО, которые выдают деньги без отказов и проверки кредитной истории. Первый займ под 0% до 15 000 рублей всего за 10 минут! В канале также есть подборки новых МФО 2024 года, выдающих микрозаймы мгновенно, даже если у вас плохая кредитная история или просрочки. Присоединяйтесь и решайте финансовые вопросы легко!

 61. Java Burn گفت:

  Thank you for sharing excellent informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you¦ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a great website.

 62. glaucoma گفت:

  Glaucoma treatment at MCI Clinic is designed to effectively manage and control intraocular pressure to prevent vision loss. Our team employs advanced diagnostic tools and personalized treatment plans, including medication, laser therapy, and surgical options. Early detection and consistent monitoring are key to successful glaucoma management.

  At MCI, we prioritize patient education and support, ensuring you understand your condition and treatment options. Our specialists are committed to providing comprehensive care, helping you maintain your vision and overall eye health. Trust MCI for expert glaucoma treatment and dedicated patient care.

  MCI Clinic – astigmatizm

 63. astigmatizm گفت:

  Protect your sight with glaucoma surgery at MCI Clinic! Our dedicated specialists are experts in managing glaucoma, offering advanced surgical options to control intraocular pressure and prevent vision loss. We use the latest technology and personalized treatment plans to ensure effective results. With MCI, you receive exceptional care at competitive prices.

  Trust MCI Clinic for your glaucoma surgery and maintain clear, healthy vision. Our commitment to excellence and patient well-being ensures you receive the highest quality treatment, safeguarding your eyes for the future.

  MCI Clinic – лечение дальнозоркости

 64. Нужны деньги срочно? Вступайте в наш телеграм-канал займы которые дают всем на карту ! У нас собраны МФО, которые дают деньги без отказов и проверки кредитной истории. Воспользуйтесь предложением первого займа под 0% до 15 000 рублей за 10 минут! Также в канале найдете списки новых МФО 2024 года, где можно получить мгновенные микрозаймы, даже если у вас плохая кредитная история или просрочки. Подпишитесь сейчас и решите свои финансовые проблемы!

 65. mci.md گفت:

  At MCI Clinic, we provide outstanding glaucoma treatment, ensuring you regain and maintain good vision. Our experienced team uses cutting-edge technology to diagnose and manage glaucoma effectively. With a range of treatments, including medications, laser therapy, and surgery, we tailor our approach to meet your specific needs.

  Choosing MCI means trusting experts who prioritize your eye health and deliver top-notch care. Our commitment to using advanced methods and equipment ensures that your vision remains clear and healthy for years to come.

  MCI Clinic – лечение астигматизма

 66. FlomodaKic گفت:

  MCI Clinic offers exceptional glaucoma treatment, leveraging our vast experience, cutting-edge technology, and competitive pricing. Our specialists are adept at early diagnosis and management of glaucoma, using advanced techniques to control intraocular pressure and prevent vision loss. We provide comprehensive care, including medication, laser therapy, and surgical options tailored to each patient’s needs.

  With MCI, you receive expert glaucoma care without breaking the bank. Our dedication to patient well-being and advanced treatment methods ensure you maintain optimal eye health and vision. Trust MCI for high-quality, affordable glaucoma treatment.

  MCI Clinic – operatia astigmatizm

 67. Neotonics گفت:

  Hi there very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your web site and take the feeds additionallyKI’m happy to find a lot of helpful info right here within the submit, we need work out extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 68. FzaimaBloto گفت:

  С детства я мечтал о собственном велосипеде, чтобы мчаться по паркам и улочкам города. Однажды я решил, что пора осуществить свою давнюю мечту. В телеграм-канале МФО 2024 на карту онлайн нашел несколько выгодных предложений. Уже через час я держал в руках деньги, а через день катался на новом велосипеде, ощущая ветер свободы!

 69. ZaimroaBloto گفت:

  Я всегда мечтал о небольшом саду, где мог бы выращивать цветы и овощи. Чтобы реализовать эту мечту, нужны были средства на инструменты и семена. В телеграм-канале Займы на карту без отказов онлайн нашел займ с подходящими условиями. Уже через несколько дней я начал воплощать свою мечту в жизнь, а через месяц мой сад зацвел всеми красками.

 70. ZaimroaBloto گفت:

  Я давно хотел сделать предложение своей девушке, но все откладывал из-за финансов. Однажды понял, что ждать больше нельзя. На помощь пришел малоизвестные МФО без отказов . Благодаря быстрому займу я смог купить кольцо и организовать романтический ужин. Она сказала «да», и этот день стал одним из самых счастливых в моей жизни.

 71. Justin Knick گفت:

  Благодарю за полезную инфу!
  В свою очередь предлагаю зарубиться в рулетку!
  зарегистрироваться vavada — доступно и быстро. Это позволит вам получить доступ к к огромному количеству слотов и рулетке.
  Создав аккаунт вы попадете в свой логин и начнете захватывающую игру. Обратите внимание, что для вывода выигранных денег нужно пройти верификацию аккаунта, предоставив документы.

 72. I was just searching for this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative sites in top of the list. Usually the top web sites are full of garbage.

 73. Samreza گفت:

  Начни путь к саморазвитию с полезных книг и психологических техник! Узнай, что такое саморазвитие и как правильно к нему подойти. Подписывайся на канал и получай пошаговые инструкции. Все полезные материалы здесь: https://t.me/s/razvisam/

 74. Verzaima گفت:

  Ищете надежную информацию о новых МФО? Наш Telegram-канал обновляется каждый день, предлагая вам актуальные и проверенные данные. Все организации работают официально и проверены нашими специалистами. Узнайте о займы малоизвестные без отказа на карту, которые доступны всем от 18 лет. Мы поможем вам выбрать самый выгодный и удобный займ. Присоединяйтесь к нашему каналу и получайте свежую информацию каждый день!

 75. Verzaima گفت:

  В нашем Telegram-канале вы найдете самые свежие предложения от новых МФО. Каждый день мы обновляем информацию, чтобы вы могли выбрать лучшие условия. Ознакомьтесь с займ новый на карту без отказа. Мы рассказываем о займах под 0% и о том, как получить деньги даже при плохой кредитной истории. Вы узнаете, что такое онлайн займы и как их использовать без проблем. Присоединяйтесь к нашему каналу и будьте всегда в курсе всех новинок!

 76. В нашем Telegram-канале вы найдете список малоизвестных МФО с отличной акцией – первый займ бесплатно до 15 тысяч рублей. Все быстро и с минимальными требованиями: только паспорт и именная банковская карта. Узнайте больше о мфо новые только открывшиеся и получите деньги уже сегодня. Присоединяйтесь к нашему каналу и воспользуйтесь лучшими предложениями!

 77. new-mfo گفت:

  На нашем канале вы узнаете о самых выгодных предложениях от новых МФО 2024. Получите займ от 1 до 30 рублей на 30 дней. Даже с плохой кредитной историей у вас есть шанс. Подписывайтесь и будьте в курсе всех новинок!

 78. new-mfo گفت:

  Нужны деньги срочно? Наш канал представляет новые МФО 2024, где можно получить займ от 1 до 30 рублей на 30 дней. Даже с просрочками и плохой кредитной историей. Минимальные требования и быстрый перевод на карту. Подписывайтесь сейчас!

 79. What i do not understood is actually how you’re not actually much more well-liked than you might be now. You’re so intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, produced me personally consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. Always maintain it up!

 80. Получите займ легко и быстро! На нашем канале вы найдете новые МФО 2024, которые предлагают займы даже с просрочками. Минимальные требования и быстрый перевод на карту. Подпишитесь, чтобы не пропустить лучшие предложения!

 81. FlaxroLunty گفت:

  Недавно разбил смартфон, а деньги на ремонт срочно нужны были. На телеграм-канале новые и малоизвестные МФО 2024 нашел новые МФО, которые дают займы без проблем и круглосуточно. Оказалось, что для новых клиентов есть акции под 0%. Оформил заявку и быстро получил деньги. Канал предлагает много полезной информации про займы. Рекомендую всем, кто ищет быстрый и выгодный займ!

 82. NewfmoLunty گفت:

  Решил заняться спортом и приобрести домашнее спортивное оборудование, но не хватало средств. На телеграм-канале новые и малоизвестные МФО 2024 нашел множество новых МФО, которые предлагают займы на карту без отказа и круглосуточно. Займ дают всем от 18 лет, даже с плохой кредитной историей. Оформил заявку и получил деньги на карту очень быстро. Теперь у меня есть все необходимое для тренировок дома. Рекомендую всем, кто нуждается в срочном займе!

 83. NewfmoLunty گفت:

  Сломался старый ноутбук, а новый срочно нужен для работы. Денег впритык, поэтому начал искать способы быстро занять средства. На телеграм-канале новые и малоизвестные МФО 2024 нашёл множество новых МФО, которые дают займы на карту без отказа. Понравилось, что можно получить деньги даже ночью и с плохой кредитной историей. Оформил заявку, деньги пришли моментально. Теперь у меня новый ноутбук и работа идёт без перебоев. Советую всем, кому нужны срочные деньги!

 84. Nikecab گفت:

  darknet market lists https://mydarkmarket.com/ – dark web search engine deep web drug url

 85. DylanQuiny گفت:

  Ваш холодильник Gaggenau перестал охлаждать? Не откладывайте ремонт! Обратитесь к нам за ремонтом холодильников Gaggenau. Мы предлагаем оперативное и качественное обслуживание на дому.

 86. Michaelbic گفت:

  Наш сервисный центр специализируется на ремонте холодильников Gaggenau. Обращайтесь к нам, и наши квалифицированные мастера быстро вернут ваш холодильник в рабочее состояние.

 87. Стоимость проекта перепланировки зависит от множества факторов: сложности работ, размера помещения, необходимости согласования с различными инстанциями и других нюансов. Компания “КитСтрой” предлагает услуги по проектированию и согласованию перепланировок по доступным ценам. Мы предоставляем полную прозрачность ценообразования, чтобы вы могли заранее знать все затраты. Наши специалисты готовы помочь вам разработать оптимальный проект, который соответствует вашим потребностям и бюджету.

  Проект перепланировки стоимость с “КитСтрой” — это выгодное и качественное решение для вашего помещения. Мы обеспечиваем индивидуальный подход к каждому клиенту и гарантируем высокое качество выполняемых работ.

 88. devkiru.com گفت:

  Путаны Москвы devkiru.com

  По вопросу проститутки на дом москва Вы на верном пути. Наш проверенный онлайн портал доставляет превосходный отдых 18 плюс. Здесь есть: индивидуалки, массажистки, элитные красавицы, частные интим-объявления. А также Вы можете найти нужную девушку по параметрам: по станции метро, по весу, росту, цвету волос, цене. Всё для Вашего удобства.

 89. optio nisi blanditiis ut. ad rerum est fugiat voluptas consequuntur nobis quam. dolorum minus odio natus aut fugiat natus atque consequuntur dolor ea qui eum ratione veritatis modi consequatur eos accusamus. consequatur nemo est quia aut suscipit quis qui placeat vitae non et et et animi assumenda voluptatem earum ut iste. qui corrupti temporibus quis dignissimos dicta ut id qui quaerat in eum iure.

 90. Молодые красивые девочки Москва devkiru.com

  По вопросу индивидуалки выезд Вы на нужном пути. Наш надежный онлайн ресурс оказывает отборный отдых 18 плюс. Здесь представлены: индивидуалки, массажистки, элитные красавицы, частные интим-объявления. А еще Вы можете отыскать нужную девушку по параметрам: по станции метро, по весу, росту, адресу, карте. Всё для Вашего удобства.

 91. Красивые проститутки devkiru.com

  По теме проститутки беломорская Вы на верном пути. Наш проверенный онлайн сайт предлагает отборный отдых 18 плюс. Здесь представлены: индивидуалки, массажистки, элитные красавицы, БДСМ. А еще Вы можете найти желаемую девушку по параметрам: по станции метро, по весу, росту, цвету волос, цене. Всё для Вашего удобства.

 92. Zenitbet1 گفت:

  Промокоды для Зенитбет zenitbet1.com

  По поиску сайт бк зенит вы на верном пути. Зеркало официального сайта Zenitbet спокойно осуществляет работу на территории РФ и в полном объеме надежно. Вы можете без опаски давать свои персональные данные и быть убеждены в том, что данные не будут использованы другими источниками. Также средства на счету находятся под защитой. Комфорт в том, что сайт идентичен официальному и Вам не потребуется привыкать к новой картинке. А также не нужно проходить вторичную регистрацию, если вы уже были зарегистрированы. В зеркале сохраняются Ваши данные, вводите их и заходите в свой профиль.

 93. При выборе забора для моего загородного участка, я остановил свой выбор на кованых изделиях, так как искал что-то надежное и стильное. Сайт a-kovka.ru предложил широкий ассортимент кованых заборов по доступным ценам. Что меня поразило, так это сочетание цены и качества, а также индивидуальный подход к каждому заказу. Благодаря профессионализму команды, я получил забор, который идеально гармонирует с обликом моего дома и участка. Отличное качество за разумные деньги!

  Добро пожаловать в кузницу “А-ковка” купить перила для лестницы в дом – ваш надежный партнер в создании красивых и функциональных перил для вашего дома. Мы находимся в Москве, всего в 91 километре от МКАД, и готовы предложить вам широкий выбор кованых изделий, выполненных опытными мастерами.

  Наша цена доступна для любого покупателя, а качество наших изделий всегда остается на высоте. Мы используем современное оборудование и материалы высокого качества, чтобы каждый заказчик остался доволен результатом. Кованые перила не только придают вашему интерьеру изысканный вид, но и являются прочным и долговечным решением для вашего дома. Закажите перила в нашей кузнице и убедитесь сами в высоком качестве наших изделий!

 94. Букмекерская контора Зенит zenitbet1.com

  Если Вы искали доступ к сайту бк зенит в интернете, то переходите на наш сайт уже сейчас. Зеркало, чаще всего, постоянно блокируют и нужно его искать еще раз. С помощью сайта zenitbet1.com больше не будет сложности в поиске. Мы ежедневно проверяем и обновляем ссылку на вход зеркало ЗенитБет. Можно подписаться на рассылку и Вам на почту будет приходить новая информация о входе на сайт.

 95. Мечтаете о захватывающем приключении на Байкале? Ищете идеальный тур, который запомнится на всю жизнь? Тогда FanatBaikala.ru – ваш надежный партнер в организации путешествий! Здесь вы найдете самые увлекательные предложения на тур в Байкал.

  FanatBaikala.ru предлагает широкий выбор маршрутов, которые подходят как для любителей активного отдыха, так и для ценителей спокойного путешествия. От увлекательных экскурсий до пеших прогулок по живописным тропам – здесь каждый найдет что-то по душе.

  Ищете тур в Иркутск на Байкал? FanatBaikala.ru поможет вам организовать ваше путешествие так, чтобы оно было максимально комфортным и запоминающимся. Не упустите возможность окунуться в удивительный мир Байкала с FanatBaikala.ru!

 96. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!

 97. fuga ex amet saepe dolores aspernatur hic non culpa possimus nemo iusto ipsa maiores nostrum quod at eos. enim distinctio nobis consectetur quos qui rerum ea quia accusantium aut totam et quo labore earum enim veritatis. et non facere aspernatur est non deleniti consectetur voluptatem voluptatem. ratione doloribus aut qui vel adipisci qui et cum ipsa esse id totam perferendis et voluptas autem et.

 98. ناشناس گفت:

  Realy realy ghanks

 99. ناشناس گفت:

  خیلی عالی بود واقعا ممنونم

 100. What is Dex-Trade | Your authenticity is what sets your blog apart. Thank you for being genuine.

 101. Güngören / İstanbul Toptan Bayan Giyim | The service quality at RENE Wholesale Textile and Clothing Solutions is truly excellent. I’ve always had a seamless shopping experience with them.

 102. We’re impressed by the quality of Venster Systems’ pleated insect screens. They’re built to last and perform exceptionally well! | Plise Perde Şile

 103. Adıyaman Plise Sineklik Sistemleri | The effectiveness of Venster Systems’ pleated insect screens is unmatched. Say goodbye to pesky bugs once and for all!

 104. مهدی نظری گفت:

  سلام . آیا می‌توان با استفاده از امواج EM ملکول‌های سرد و گرم هوا را از هم جدا نگه داشت ؟

 105. علی گفت:

  سلام، ببخشید طول موج اپتیکال Optical Wavelengths چیه؟

 106. میلاد قاسمی گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  مقاله امواج الکترومغناطیسی خیلی خوب توضیح داده شده بود، ممنون میشم مقاله درباره امواج و… هم بنویسید و منتشر کنید.

  1. پشتیبانی بلورآزما گفت:

   سلام میلاد عزیز، خواهش میکنم ، حتما تا چند روز آینده مقاله امواج هم منتشر میکنیم

افزودن دیدگاه و پرسش جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 مقاله اخیر

مقالات منتشر شده در ساعاتی قبل